Wazektomia i leczenie stulejki - Laguna Medical
Title Image

Wazektomia i leczenie stulejki

Home  /  Chirurgia  /  Wazektomia i leczenie stulejki

Wazektomia

Wazektomia – to skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji mężczyzn. Polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów czyli przewodów, które wyprowadzają plemniki z jąder. 

Zabieg nie jest skomplikowany. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. 

Operator znieczula skórę moszny nad nasieniowodem. Następnie w odległości ok. 3 cm od najądrza przecina nasieniowody. Na koniec elektrokoagulacją igłową zamyka się nasieniowody. 

Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, natomiast nie gwarantuje przywrócenia płodności. Uważa się zatem, że zabieg wazektomii jest trwałą metodą męskiej antykoncepcji. Skuteczność wazektomii można ocenić po 3 miesiącach od zabiegu. 

Aby upewnić się, że zabieg przebiegł prawidłowo, zaleca się wykonanie badań kontrolnych nasienia po kilkunastu tygodniach od zabiegu.

Leczenie stulejki

Stulejka to zwężenie ujścia napletka, które utrudnia jego zsunięcie w dół penisa zarówno we wzwodzie jak i w spoczynku. Schorzenie może być nabyte z powodu przebytych i często bagatelizowanych stanów zapalnych napletka, urazów prącia. Może też istnieć od urodzenia. 

Zwężenie napletka utrudniające jego zsuwanie jest bolesne, zwłaszcza podczas stosunku. Mężczyźni często zaniedbują higienę, ponieważ przy myciu ból jest bardziej odczuwalny. To sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. 

U dzieci starszych i u dorosłych konieczne jest operacyjne leczenie stulejki. Polega na usunięciu zwężonej części napletka i wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialna. 

Po zabiegu przez pierwsze 2 tygodnie trzeba nosić opatrunek i prącie w pozycji do góry – przyspiesza to gojenie penisa i schodzenie obrzęku. Podczas rekonwalescencji należy stosować maści łagodzące ból i antybiotyki.

Nasi chirurdzy

Napisz do nas, aby otrzymać informacje lub zarejestrować się do specjalisty.