Kwalifikacja do zabiegu

Badania kwalifikacyjne

Przed zabiegiem pacjent przechodzi dokładne, profesjonalne badania kwalifikacyjne. Mają one na celu dokładne określenie jaki rodzaj zabiegu będzie dla danego pacjenta najlepszy. Trwają one około 2 godzin, dotyczą obu oczu (nawet jeśli pacjent chce skorygować wadę tylko jednego oka).

Mamy duże doświadczenie, ale ono uczy nas pokory, nie twierdzimy w związku z tym, że istnieje jedna idealna metoda korekcji wzroku. Każda z nich ma swoje zalety, ale też wady, które prezentujemy pacjentowi, by wspólnie z nim dobrać najbardziej dostosowaną dla niego metodę korekcji wady. Mogą to być metody powierzchowne (EBK, StreamLight) oraz głębokie (LASIK)

Badanie zawiera w sobie:

  • określenie subiektywnej i obiektywnej (po zastosowaniu specjalnych kropli) wady wzroku,
  • ocenę ostrości wzroku bez oraz z korekcją,
  • dobranie optymalnej korekcji okularowej,
  • pomiar ciśnienia wewnątrz gałkowego,
  • zmierzenie grubości rogówki w bardzo wielu punktach,
  • stworzenie mapy rogówki oraz tomograficznego, przestrzennego obrazu przedniego odcinka oka z rogówką, tęczówką i soczewką,
  • laserową biometrię oka aparatem IOL Master4 oraz dokładną ocenę dna oka.

Tak wiele szczegółowych badań ma na celu uzyskanie najdokładniejszych danych, które pozwolą określić jaki rodzaj zabiegu jest dla pacjenta najbezpieczniejszy.

Przeciwwskazania

Czasem zdarza się, że w trakcie badania kwalifikacyjnego wykryta zostaje choroba jednego lub obu oczu, która całkowicie lub czasowo dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu. Pacjent może nie zostać zakwalifikowany do zabiegu z powodu:

  • nieprawidłowości dotyczących oka, takich jak postępująca wada wzroku, zbyt cienka rogówka, zespół nawracających erozji rogówki, zespół suchego oka, stożek rogówki, dystrofia i blizny rogówki, część stanów po urazie oka, zaćma, odwarstwienie siatkówki, nieustabilizowana, zaawansowana jaskra, ostre (np. gradówka, jęczmień, zapalenie spojówek czy rogówki) i przewlekłe (np. zapalenie brzegów powiek, zapalenie błony naczyniowej) stany zapalne oka.
  • niektórych chorób ogólnych jak ostre stany zapalne (np. katar, grypa), cukrzyca, choroby tarczycy, choroby układowe i kolagenozy.

Również ciąża i okres karmienia piersią są momentem, w czasie którego nie należy wykonywać zabiegu, a planowanie ciąży najlepiej rozpocząć co najmniej 6 miesięcy po procedurze.

Po badaniach

Na koniec spotkania kwalifikacyjnego lekarz przedstawia wyniki i omawia szczegółowo sposób dalszego postępowania. Przekazane zostaną także szczegółowe informacje odnośnie przygotowań do zabiegu oraz zaleceń na okres rekonwalescencji. Jeśli pacjent kwalifikuje się do zabiegu, najlepiej aby poddał się jemu w ciągu dwóch do trzech miesięcy od badania, gdyż po tym czasie trzeba badanie powtórzyć.

W przypadku całkowitej dyskwalifikacji z zabiegu szczegółowo informujemy pacjenta o przyczynie dyskwalifikacji i jeśli to możliwe proponujemy alternatywne postępowanie operacyjne lub diagnostyczno-lecznicze. W obliczu choroby nie pozostawiamy pacjentów samych sobie, gdyż nasze Centrum zajmuje się nie tylko laserową korekcją ale całościową diagnostyką i leczeniem chorób oczu zarówno w sposób zachowawczy jak i operacyjny.