Przeszczep tłuszczu Gdynia

Powiększenie piersi własnym tłuszczem

Tkanka tłuszczowa to doskonały materiał wypełniający, wykorzystywany m.in w chirurgii piersi. Zabieg zwykle trwa ok. 1 godz. i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, po wcześniejszej konsultacji z chirurgiem plastykiem i omówieniu szczegółowego planu operacyjnego. Tkankę tłuszczową pobiera się za pomocą specjalnego zestawu kaniul z powłok brzucha, ?boczków?, wewnętrznej części ud, a następnie przeszczepia w tkankę podskórną piersi. Do wprowadzenia kaniul wykonuje się 3-5mm nacięcia, na które zakłada się szwy pojedyncze pod koniec zabiegu. Szwy usuwa się po ok.7 dniach od zabiegu.

Tłuszczem możemy wykonać powiększenie piersi bez zastosowania implantu. Jest to często wieloetapowy proces, ale doskonałe rozwiązanie u pacjentek, które nie chcą wykorzystać implantów silikonowych.

Tłuszcz idealnie nadaje się do korygowania niewielkich asymetrii między piersiami, a także w rekonstrukcji piersi, jako dodatek oraz jako materiał przygotowujący pierś na przyjęcie implantu. Ponadto tkanka tłuszczowa i zawarte w niej komórki macierzyste maja silne właściwości regeneracyjne dla skóry i tkanek, poprawiając jędrność i stan skóry.

Należy pamiętać, że przeszczepiona tkanka tłuszczowa, stanowiąca wypełnienie, może ulegać wchłanianiu, niekiedy nawet w ok 30-80%. Na efekt ostateczny należy poczekać ok. 2-3miesiące. Po tym czasie tkanka tłuszczowa, która się przyjęła nie ulega więcej wchłanianiu.

Przez miesiąc od operacji niezbędne jest noszenie specjalnego, modelującego ubranka/bielizny/pasa brzusznego w miejscu pobrania tkanki tłuszczowej. Lekki wysiłek fizyczny można wykonywać już bezpośrednio po zabiegu. Natomiast przez ok. 2 miesiące nie wolno uprawiać żadnego sportu i intensywnego wysiłku fizycznego, a przez pół roku po operacji nie należy się opalać ani korzystać z sauny.

Zabieg nie może się odbyć się w przypadku:

  • jakiejkolwiek infekcji pacjentki,
  • ciąży lub karmienia piersią,
  • obciążenia genetycznego i ryzyka nowotworu piersi,
  • schorzeń skórnych, zaburzeń krzepliwości krwi, nieregularnego ciśnienia krwi, niewyrównanej gospodarki hormonalnej
  • palenia papierosów (min.1 miesiąc przed zabiegiem niezbędne jest odstawienie papierosów)
  • problemy natury psychologicznej, np. depresja czy dysmorfofobia, czyli zaburzenia w postrzeganiu własnego ciała również mogą być przeszkodą w wykonaniu zabiegu.

Badania wymagane u każdego przed zabiegiem operacyjnym:

  • morfologia; elektrolity; glukoza; układ krzepnięcia; anty-HCV; HbsAg; TSH, fT3, fT4 (gdy chorory tarczycy)
  • świeże USG piersi (do pół roku od zabiegu)
  • inne w zależności od posiadanych chorób przewlekłych