Zabieg witrektomii w Laguna Medical
Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia lub zapobieżenie jego pogorszeniu, a w wielu schorzeniach to jedyna skuteczna metoda leczenia. W niektórych chorobach niewykonanie witrektomii w trybie pilnym grozi nieodwracalną ślepotą.
W trakcie operacji chirurg okulista wprowadza mikronarzędzia do wnętrza gałki ocznej i poprzez szereg manipulacji stara się uzyskać efekt naprawy oka lub też usunięcia stanu chorobowego.
Pacjent operowany jest w trybie jednodniowym, bez konieczności pozostania w szpitalu na noc, zabieg trwa od 45 minut do paru godzin, z reguły w znieczuleniu miejscowym i pod stałą opieka anestezjologa. Na życzenie pacjenta możliwe jest znieczuleni ogólne.
W trakcie zabiegu wykonuje się 3-4 nakłucia w ścianie gałki ocznej o średnicy od 0,5-1,0 mm, przez które wprowadza się do oka narzędzia chirurgiczne i substancje niezbędne podczas wykonywania zabiegu. Po wycięciu ciała szklistego w zależności od przyczyny operacji, stanu miejscowego oka operowanego oraz prognoz pooperacyjnych, gałkę oczną wypełnia się sztuczną substancją.
Wskazania do witrektomii
- odwarstwienie siatkówki
- retinopatia cukrzycowa
- wylewy krwi do oka
- choroby plamki (błona nasiatkówkowa i otwór w plamce),
- męty w ciele szklistym
- wylewy krwi do wnętrza oka, będące powikłaniem chorób ogólnoustrojowych (cukrzyca, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze)
- choroby siatkówki
- zmiany powstające w następstwie zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem ? AMD)
- urazy oka (perforujące urazy gałki ocznej, stany pourazowe oka ? zwichnięcie soczewki własnej i sztucznej, ciało obce lub krwotok we wnętrzu oka)
- powikłania wcześniej wykonanych zabiegów na oku (zwichnięcie zaćmy i sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, stany zapalne, jaskra wtórna)
- zapalnie błony naczyniowej doprowadzające do znacznego pogorszenia widzenia.
Badania i kwalifikacje do zabiegu
Badania wstępne
Badania wstępne określają rodzaj i stopień zaawansowania choroby oraz ewentualne inne współistniejące schorzenia oczu, ponieważ aby uzyskać zamierzony efekt witrektomię wykonuje się czasem w połączeniu z innymi zabiegami, np. usunięciem zaćmy, założeniem opaski lub plomby wgłębiającej ścianę gałki ocznej
Badanie kwalifikacyjne
Należy przedstawić posiadaną dokumentację dotyczącą chorób oczu oraz chorób ogólnych. Przy stosowaniu przewlekle jakichkolwiek leków, należy sporządzić spis oraz ilość przyjmowanych dawek, zwykle zalecane jest wykonanie dodatkowych badań okulistycznych takich jak angiografia fluorescelinowa, OCT czy USG, a także badania ogólnego stanu zdrowia czy szczepienia (np. przeciw WZW).
Przed zabiegiem
Badania kwalifikacyjne
- Nie należy używać kosmetyków wokół oczu i na twarzy oraz wykonywać makijażu na 24 godziny przed zabiegiem.
- Wskazane jest założenie wygodnego ubrania, najlepiej rozpinanego do pasa oraz pozostawienie cennych przedmiotów w domu oraz zabrać lekkie obuwie zamienne. ? Lekki posiłek oraz napoje powinno się spożywać najpóźniej na 6 godzin przed zabiegiem, w przypadku chorych na cukrzycę, należy wziąć insulinę i zjeść normalny posiłek.
- Nie należy pić alkoholu, ani napojów zawierających kofeinę,
- Przyjmując leki doustne, należy je zażyć jak zwykle, chyba że lekarz zadecyduje inaczej, a leki przeciwkrzepliwe (acenokumarol, acard, polocard, aspirynę czy polopirynę) odstawić w porozumieniu z lekarzem,
- W szpitalu należy pojawić się na wyznaczoną godzinę z osobą towarzyszącą, która musi odebrać pacjenta po zabiegu.
Po zabiegu
Podanie mieszaniny gazu lub powietrza powoduje upośledzenie widzenia, nawet do poziomu rozróżniania ruchów ręki przed okiem, trwające od kilku dni do kliku tygodni. Wiąże się także z potrzebą utrzymywania przez pacjenta odpowiedniej pozycji zalecanej przez lekarza. W trakcie obecności gazu w oku, pacjenci nie mogą podróżować samolotem bo może to doprowadzić do pęknięcia operowanej gałki ocznej.
Podanie oleju silikonowego do oka powoduje zmianę własności optycznych oka co oznacza, iż pacjent wymaga dodatkowej korekcji. Czasami różnica korekcji obu oczu jest na tyle duża, iż nie można dobrać odpowiednich okularów na okres obecności oleju w oku. W niektórych przypadkach można założyć soczewkę kontaktową na zoperowane oko.
- Na noc oko należy zasłaniać osłonką ochroną i spać w pozycji zalecanej przez lekarza operującego.
- Należy ograniczyć wysiłek fizyczny ? nie podnosić ciężkich rzeczy, nie napinać mięśni brzucha, nie pochylać się, unikać gwałtownych szarpnięć itp. można spacerować ale należy unikać silnego wiatru i kurzu, a w dni słoneczne nosić przyciemnione okulary. Można oglądać telewizję oraz czytać książki stosując krótkie przerwy.
- Stosunki płciowe można odbywać najwcześniej po trzech tygodniach. ? Po 5-7 dniach od operacji można myć włosy niezbyt gorącą wodą przy pomocy drugiej osoby. Głowę należy odchylić do tyłu, a oko zasłonić opatrunkiem aby szampon z wodą nie dostał się do oka.
- Nie stosować gorących kąpieli i sauny. Przy myciu twarzy zachować ostrożność aby woda z mydłem nie dostała się do oka. Najlepiej myć powieki bardzo delikatnym płatkiem kosmetycznym, zmoczonym w przegotowanej wodzie lub roztworze kwasu borowego.
- Nie należy zaciskać powiek ani trzeć i uciskać oka, a do higieny wokół oka używać jedynie czystych płatków lub chusteczkach jednorazowych.
Nasi okuliści
-
Dr n. med. Piotr Gołębiowski
Specjalista chorób oczu
-
Dr n. med. Jan Staniewicz
Specjalista chorób oczu
-
Dr Sykstus Holeksa
Specjalista chorób oczu
-
Dr Tomasz Kuc
Specjalista chorób oczu
-
Dr Tomasz Stawowy
Specjalista chorób oczu
-
Dr Agnieszka Małachowska
Specjalista chorób oczu
-
Dr Małgorzata Michalska
Specjalista chorób oczu
-
Dr Wioletta Naumowicz
Specjalista chorób oczu
-
Dr Ewa Krzyżanek
Specjalista chorób oczu
-
Dr Katarzyna Górska-Butowska
Specjalista chorób oczu
-
Dr Anna Bela-Goeck
Specjalista chorób oczu
-
Dr Zofia Habich-Foryś
Specjalista chorób oczu
-
dr n. med Anna Gębka
Specjalista chorób oczu
-
Lek. Mariusz Kurkiewicz
lekarz okulista
-
Lek. Adam Załoga
lekarz okulista
-
Lek. Emilia Dobko
Specjalista chorób oczu
-
Dr hab. Maciej Gawęcki
Specjalista chorób oczu
-
Dr Maciej Koszałkowski
Specjalista chorób oczu
-
Lek. Monika Gołębiowska-Bogaj
Lekarz zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób oczu
-
Lek. Alicja Karaś-Marczak
Lekarz zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób oczu