Z poważnymi problemami borykają się także kobiety, których piersi są zbyt duże, a ich rozmiar przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Problemy z doborem bielizny, utrzymaniem higieny, otarcia i rany, a także trudności z uprawianiem sportów, bóle kręgosłupa czy barków to tylko niektóre z dolegliwości, na które narzekają kobiety z dużym biustem. W takim wypadku pacjentkom proponuje się zabieg pomniejszenia piersi, który poprawia komfort ich życia oraz eliminuje wyżej wymienione dolegliwości zdrowotne.
Zabieg trwa ok 2-3 godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg łączy ze sobą operację zmniejszenia piersi wraz z podniesieniem piersi. W zależności od wyjściowego rozmiaru piersi kompleksy brodawka-otoczka przenoszone są w nowe miejsce na szypule tkankowej, zachowując czucie w obrębie brodawek lub jako wolne przeszczepy, trwale tracąc czucie w obrębie kompleksów brodawka-otoczka.
Po zabiegu zakładane są szwy wchłanialne lub niewchłanialne, które należy usunąć po ok.7 dniach. Niekiedy w ranie pozostawiany jest dren, który usuwa się zwykle po ok.1-2 dniach. Po zabiegu pacjentka pozostaje w szpitalu jedną dobę.
Przez miesiąc od operacji niezbędne jest noszenie specjalnego, modelującego biustonosza, a przez ok. 2-3 miesiące należy unikać aktywności fizycznej i dźwigania ciężarów. Nie wolno również korzystać z sauny oraz solarium przez 6m-cy po operacji.
Do pracy ? w zależności od wykonywanego zawodu (wyjątkiem jest praca fizyczna), można wrócić już w drugim tygodniu od operacji, natomiast uprawianie sportu musi poczekać ok. 3 miesięcy ? tyle trwa całkowite wygojenie.
Na zabieg nie powinny decydować się kobiety:
- z uogólnionym stanem zapalnym, infekcją,
- ze skazami naczyniowymi,
- z zaburzeniami krzepliwości,
- z cukrzycą,
- z nadciśnieniem tętniczym,
- z niewyrównaną gospodarka hormonalną,
- z infekcjami skóry,
- w ciąży, karmiące piersią,
- z obciążeniami genetycznymi i ryzykiem nowotworu piersi,
- palące papierosy (min.1 miesiąc przed zabiegiem niezbędne jest odstawienie papierosów)
Badania wymagane u każdego przed zabiegiem operacyjnym:
- morfologia; elektrolity; glukoza; układ krzepnięcia; anty-HCV; HbsAg; TSH, fT3, fT4 (gdy chorory tarczycy)
- świeże USG piersi (do pół roku od zabiegu)
- inne w zależności od posiadanych chorób przewlekłych