Soczewki skleralne są dobrym rozwiązaniem dla osób z wysoką krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. W przypadku wysokich wad korekcja miękkimi soczewkami kontaktowymi bądź szkłami okularowymi nie daje pełnej ostrości widzenia. Z korekcji twardymi soczewkami mogą korzystać również osoby po przeszczepach rogówki, z nieregularnym astygmatyzmem oraz ze stożkiem rogówki.
Skleralne soczewki kontaktowe, różnią się od klasycznych wielkością. Większa średnica soczewki umożliwia oparcie jej na twardówce z jednoczesnym wytworzeniem przestrzeni pomiędzy rogówką a tylną powierzchnią soczewki. Przestrzeń ta wypełniana jest solą fizjologiczną.
Dzięki takiemu dopasowaniu zmieniona chorobowo rogówka zanurzona jest w soli fizjologicznej i nie jest dotykana przez tworzywo soczewki, co umożliwia jej gojenie. Soczewki skleralne znacząco zmniejszają lub eliminują światłowstręt oraz suchość oka, zatem poza umożliwieniem gojenia rogówki i poprawy jakości widzenia, dodatkowo zwiększa się komfort życia pacjentów.
Soczewki skleralne, wymieniane są, co 2 lata o ile nie ma powodu do wcześniejszej wymiany takiego jak np. uszkodzenie mechaniczne czy konieczność zmiany mocy lub kształtu soczewki.
Wskazania do stosowania soczewek skleralnych:
- stożek rogówki
- zespół suchego oka
- odkształcenia pourazowe lub pozapalne rogówki
- opadanie powieki dolnej
- Zespół Sjogrena
- erozja rogówki
- nietypowe wady refrakcji