Blog

Jak wspierać zdrowie stawów?

Stawy odgrywają bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Pod wpływem chorób lub z biegiem lat mogą one ulec osłabieniu. W artykule skupimy się na sposobach wspierania zdrowia stawów poprzez dietę, ćwiczenia i fizjoterapię.

Jak dbać o zdrowie stawów poprzez dietę i aktywność fizyczną?

Zdrowie stawów można wspomagać za pomocą zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. Dieta bogata w witaminy C i D, wapń, magnez i omega-3 odgrywa ważną rolę w regeneracji chrząstki stawowej, wzmacnia kości i pomaga łagodzić stany zapalne. Niezwykle istotna jest również ochrona przed nadwagą i otyłością. Nadmierna masa ciała obciąża stawy biodrowe i kolanowe. Codzienna dieta powinna być zatem skoncentrowana na warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach i zdrowych tłuszczach. Do diety warto włączyć produkty spożywcze o właściwościach przeciwzapalnych, np. ryby bogate w kwasy omega-3. 

Drugą istotną kwestią jest wspomniana wcześniej aktywność fizyczna. Kluczowe znaczenie ma wzmocnienie mięśni otaczających stawy. Dobrym pomysłem jest regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających, które zadbają o utrzymanie elastyczności stawów i zwiększą zakres ich ruchomości. Specjaliści szczególnie polecają także ćwiczenia aerobowe wspierające krążenie krwi i dostarczanie składników odżywczych do stawów.

Czy da się zawczasu zdiagnozować choroby stawów?

Warto podkreślić, że choroby stawów mogą dość długo nie dawać żadnych objawów lub objawiać się w sposób mało charakterystyczny dla tego rodzaju schorzeń. Postęp w medycynie pozwala jednak wykryć choroby w bardzo wczesnym stadium, a to zwiększa szanse skutecznego leczenia. Na szczególną uwagę zasługują badania laboratoryjne skoncentrowane na biomarkerach. Ilość tych substancji w organizmie zmienia się w odpowiedzi na obecność różnorodnych chorób. Lekarz Ortopeda Gdynia może dokonać analizy krwi lub płynu stawowego i będzie to pierwszym krokiem w celu postawienia diagnozy. Wielu specjalistów wykorzystuje do diagnozy obrazowanie medyczne. Mowa o tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym, które umożliwiają dokładne obejrzenie i ocenę struktury stawów, tkanek miękkich i kości. Pomocne są również badania genetyczne, które pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia choroby u konkretnego pacjenta.

Fizjoterapia w walce z chorobami stawów

Celem fizjoterapii w chorobach stawów jest poprawa zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni otaczających stawy oraz złagodzenie bólu. Fizjoterapeuta dostosuje program ćwiczeń do stopnia zaawansowania choroby i predyspozycji pacjenta.

Techniki fizjoterapii w chorobie stawów:

  • Ćwiczenia oporowe

Ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni i zredukowanie obciążenia stawów.

  • Ćwiczenia rozciągające

Poprawiają elastyczność stawów i redukują ich sztywność. Jest to szczególnie ważne w chorobach zwyrodnieniowych.

  • Hydroterapia

Ćwiczenia w wodzie zmniejszają obciążenie stawów i sprawdzą się szczególnie u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.

  • Masaż

Indywidualnie dopasowany masaż pomoże złagodzić napięcia mięśniowe, poprawia krążenie krwi i zmniejsza ból. To bardzo skuteczny sposób na uzupełnienie prowadzonego leczenia.

Regularne sesje z fizjoterapeutą wspomogą leczenie i będą mieć korzystny wpływ na jakość życia pacjenta. Wybrane ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu.

Jakie są różnice między terapią Orthokine a klasyczną fizjoterapią?

Terapia Orthokine jest biologiczną metodą wykorzystywaną do leczenia bólu w stawach i kręgosłupie. Polega na podaniu w miejsce bólowe specjalnej mieszanki białek ochronnych. Substancje pozyskuje się z krwi pacjenta, zatem mieszanka Orthokine nie zawiera żadnych obcych dla organizmu składników. Proces polega na pobraniu krwi od pacjenta i poddaniu jej procesowi oddzielenia składników odżywczych. Uzyskana w ten sposób mieszanka przywraca równowagę w stawach i łagodzi lub całkiem zwalcza problematyczne objawy.

Klasyczna fizjoterapia wykorzystuje natomiast ćwiczenia oparte na ruchu i technikach manualnych. Celem fizjoterapii jest przywrócenie funkcji ruchowej i łagodzenie bólu. W trakcie fizjoterapii szczególną uwagę zwraca się na koordynację ruchową, zwiększenie siły mięśni i zwiększenie zakresu ruchu stawów. Połączenie klasycznej fizjoterapii i Orthokine to prawdziwa rewolucja w leczeniu chorób stawów.

Dbanie o zdrowie stawów jest niezwykle istotne i pozwala utrzymać kondycję organizmu na dobrym poziomie. Istotna jest zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Współczesna medycyna daje szansę wczesnego wykrycia chorób stawów. W leczeniu wykorzystuje się klasyczną fizjoterapię i terapię Orthokine.