Blog

otoplastyka ucha młodej kobiety z wisienką wiszącą na uchu

Plastyka uszu w każdym wieku

Coraz większa świadomość wartości wyglądu i coraz to nowszych, bezpieczniejszych i komfortowych technik korekty tego co niedoskonałe, zachęca coraz więcej osób do zmiany swojego wyglądu. Korekta odstających należy nie tylko do grupy najpopularniejszych zabiegów, ale również do zabiegów najmniej inwazyjnych, a nowe technologie medyczne ułatwiają wykonanie efektywnego zabiegu również u dorosłych.

Korektę uszu można wykonać już u 6 latków. Bardzo długo to właśnie u dzieci wykonywano ten zabieg najczęściej, ponieważ w okresie od 6 do 10 lat kończy się wzrost małżowiny, ale młody organizm znacznie szybciej niż u dorosłego regeneruje się i pozwala na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. U dorosłych zabiegi mogą spotkać się z nieco większymi dolegliwościami pooperacyjnymi, jednak dziś są one jedynie lekkim dyskomfortem, a to powoduje że wielu dorosłych poddaje się otoplastyce, realizując marzenie całego życia.

Zabieg najczęściej polega na wykonaniu nacięcia tuż za małżowiną uszną. W ten sposób chirurg odsłania chrząstkę i modeluje ją tak by uzyskać pożądany kształt. Bardzo ważnym elementem procedury sa prawidłowo założone szwy w miejscu nacięcia. Zdarza się że jednocześnie korekcji poddane są części skórne ucha, np. usuwa się nich nadmiar lub stosuje inną miejscową plastykę.

W większości przypadków zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zawsze przez chirurga, w trybie ambulatoryjnym ? czyli nie wymaga hospitalizacji i po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Zwykle na 7 dni zakładany jest miękki opatrunek z elastyczną opaska. Ból raczej nie jest problemem, zwykle występuje tylko pierwszej nocy po zabiegu. Ogólna bolesność może utrzymywać się przez 2,3 dni. Wystarczy wówczas zażyć lek przeciwbólowy lub nieznaczne zmniejszyć ucisk opaski elastycznej. Okres miesiąca po zabiegu wymaga unikania przeciągów, wysiłju fizycznego, unikania słońca sauny i solarium.

Minusem otoplastyki jest prawie niemożliwa do uzyskania uzyskanie idealna symetria operowanych uszu, ale to bardzo mały mankament jeśli weźmie się pod uwagę jak wiele przykrości, wręcz dramatów, jakie powodowały odstające uszy. Efekty prawidłowo wykonanej korekcji i po prawidłowej rekonwalescencji są trwałe.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest nieuregulowane ciśnienie krwi, zaburzenia krzepliwości oraz stany zapalne operowanej okolicy. Skonsultuj z lekarzem własne, a może najbliższych potrzeby w zakresie otoplastyki. Być może Twoje dziecko zmaga się z bezwzględnymi ocenami i drwinami zupełnie bez sensu, skoro tak łatwo to można zakończyć.