Blog

Siedem naukowych faktów o oczach

Ludzkie oko to majstersztyk inżynierii biologicznej. Pozwala nam widzieć, przekładając światło na sygnały elektryczne i wysyłając je do mózgu. Ze względu na jego złożoność jest wiele rzeczy, których o oku możesz nie wiedzieć?

Oko jest drugim ? zaraz po mózgu ? elementem ludzkiego ciała pod względem złożoności. Składa się ono z ponad 2 milionów ruchomych części i może przetwarzać 36 000 bitów informacji co godzinę.

Rogówka jest jedyną żywą komórką w ludzkim oku, która nie ma bezpośredniego połączenia z naczyniem krwionośnym. Powodem, dla którego nie ma naczyń krwionośnych w rogówce jest to, że przeszkadzałyby nam w naszej zdolności widzenia.

Pod względem względnej wielkości mięśnie w naszych gałkach ocznych są najsilniejszymi mięśniami w naszym ciele. Mięśnie w oku nieustannie się poruszają i korygują, poruszają się nawet podczas snu, ponieważ nasze oczy nieustannie poruszają się podczas cyklu REM naszego snu.

Ze względu na to, że mózg wykonuje ?sztuczkę? z odbieraniem obrazu w centralnym punkcie widzenia, dla nas ten punkt w centrum wizji staje się ślepy. Ten martwy punkt jest spowodowany brakiem receptora światła w siatkówce, ponieważ nerw wzrokowy który łączy się z tylną częścią oka aż do powierzchni siatkówki, zajmuje przestrzeń w której mógłby znajdować się taki receptor.

Oko nie potrzebuje odpoczynku, aby funkcjonować w 100%. To jedyna część Twojego ciała, która ma taką zdolność. Powinieneś jednak dać odpocząć zewnętrznym mięśniom oczu, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie. To samo dotyczy powiek.

Wszyscy ludzie mieli brązowe oczy do czasu, gdy ok. 10 000 lat temu doszło do mutacji genetycznej i pojawiły się oczy niebieskie.

Przeszło 80% informacji o otoczeniu człowiek pobiera poprzez narząd wzroku. Można powiedzieć że niemal wszystko co potrafisz, czego pragniesz, czego się boisz ? wszystko to zawdzięczasz zdolności widzenia.