Blog

Spełnione marzenia o lataniu

Każdy z nas pamięta swoje marzenia z dzieciństwa. Dziewczynki marzą o pozostaniu modelkami, księżniczkami. U chłopców jest prościej: kaskader, strażak lub kierowca śmieciarki. Każdy z nas pamięta swoje marzenia z dzieciństwa. Pan Michał, jako dziecko miał inne marzenie. Chciał zostać pilotem samolotów. I dzięki Laguna Medical ? został. Poznajcie jego fascynującą historię.

Pan Michał to młody, uśmiechnięty i pełen życia mężczyzna, który postanowił za wszelką cenę spełnić swoje marzenie. ?Od dzieciństwa o tym myślałem. Przeglądałem wszystkie magazyny poświęcone lotnictwu, kolekcjonowałem plastikowe modele. Ale proza życia szybko zweryfikowała moje pragnienia? ? opowiada P. Michał. ?Potem był etap edukacji- studiów z zakresu finansów, a na końcu praca w swoim zawodzie?. Dlaczego nie wybrał szkoły lotniczej? Bo w Polsce istnieją tylko dwie opcje publicznej edukacji w tym kierunku ? w Rzeszowie i Dęblinie. Obie raczej ?zamknięte? dla przeciętnego obywatela. Bohaterowi opowieści zostało jedno wyjście ? nauka prywatna, hobbystyczna.

Aby móc zasiąść za sterami samolotu pasażerskiego, kandydaci muszą przejść 3-stopniowe szkolenie, zakończone egzaminem i otrzymaniem certyfikatu poszczególnych klas lotniczych. Są to następujące klasy:

PPLA ? czyli turystyczna, upoważnia do sterowania samolotami turystycznymi i latania samemu lub z rodziną i przyjaciółmi,
CPL ? zawodowa, upoważnia do sterowania samolotami przewożącymi przesyłki,
ATPL ? pasażerska ? uprawnia do sterowania samolotami linii pasażerskich.

Natomiast aby w ogóle podjąć próby dostania się na szkolenie wymagane jest zaświadczenie lekarskie. Badania są niezwykle wymagające i zawierają w sobie testy wydolnościowe, psychiatryczne, sprawnościowe oraz oczywiście okulistyczne. ?I tu zaczyna się moja historia? ? opowiada Pan Michał.

?W wieku 8 lat byłem poszkodowany w wypadku samochodowym. Skończyło się rozciętym łukiem brwiowym, oraz? o czym dowiedziałem się wiele lat później ? zaćmą pourazową. Przez wiele lat nie dawała ona żadnych objawów, a lekarze postanowili nie interweniować?. Uraz z dzieciństwa powrócił niespodziewanie po blisko 25 latach. ?Jednej nocy straciłem całkowicie wzrok w lewym oku. To było jak z koszmaru. Zawalił się mój świat, zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Czekałem właśnie na badania lekarskie dopuszczające do szkolenia w zakresie lotnictwa.?

Rozpoczęły się rozpaczliwe poszukiwania lekarza. Ostrość wzroku pana Michała w chorym oku wynosiło jedynie 5%. Przy okazji dowiedział się, że na zabieg refundowany czeka się około trzech lat. ?To wszystko spowodowało, że podjąłem decyzję o leczeniu prywatnym. Po wielu godzinach sprawdzania opinii w Internecie ? zdecydowałem się na Dr Jana Staniewicza w Laguna Medical.?

?Od samego początku byłem pod ogromnym wrażeniem fachowości Pana Doktora. Podejścia do pacjenta, rzeczowości i maksymalnej staranności. Dr Staniewicz zaproponował mi soczewkę wieloogniskową, abym mógł bez okularów widzieć wszystko doskonale zarówno z bliska, jak i z daleka.. Następnie w bardzo szybkim czasie zostałem zakwalifikowany na zabieg ? który trwał dosłownie kilka minut?.

Po zabiegu pan Michał szybko odzyskał prawidłowe widzenie. Jednakże Dr Staniewicz, mając na uwadze starania P. Michała o przejście testów medycznych na pilota samolotów, podczas rutynowej kontroli zauważył u pacjenta drobną wadę wzroku, o wysokości 0,5 dioptrii. Razem podjęli decyzję o laserowym skorygowaniu tej drobnej wady, za pomocą urządzenia najnowszej generacji ? lasera ekscimerowego, który wyzerował wadę.

Trzy miesiące później Pan Michał pomyślnie przeszedł wszystkie badania lekarskie na pilota, także okulistyczne. Najlepszą rekomendacją dla Dr Staniewicza jest fakt, że przeprowadzający badania lekarz nie od razu zauważył u Pana Michała przebyte operacje. Zorientował się dopiero po otrzymaniu takiej informacji od pacjenta.

Jak potoczyły się dalsze losy Pana Michała? ?Zdobyłem certyfikat klasy turystycznej PPLA. Przygotowuję się do szkolenia w klasie CPL. Za dwa lata będę pilotować samoloty pasażerskie. Spełniam swoje marzenia. Ale nie byłoby to możliwe bez opieki dr Staniewicza i Laguna Medical?.