Ginekomastia to choroba polegająca na przeroście gruczołu piersiowego u mężczyzn. Problem występuje dość często, bo ok. 60% mężczyzn na jakimś etapie życia i zwykle jest przejściowy. Może dotykać jednej lub obu piersi. Najczęściej spotyka on chłopców w wieku pokwitania, a także u mężczyzn w starszym wieku w okresie przekwitania. Najczęstszą przyczyną utrwalonej ginekomastii są stosowane leki, używki, zaburzenia hormonalne, choroby genetyczne a niekiedy nawet zmiany nowotworowe. W przypadku gdy zmiany utrzymują się powyżej roku jedyną skuteczną metodą jest zabieg operacyjny.
Zabieg kierowany jest do mężczyzn w każdym wieku, cierpiących na przerost gruczołu piersiowego. Najlepsze efekty osiągane są u panów, których skóra jest jędrna i elastyczna.
W zależności od wielkości problemu zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa ok. 1,5-2 godziny. W zależności od stosunku tkanki gruczołowej do tłuszczowej na klatce możemy wykorzystać w tym celu liposukcję, chirurgiczne usuniecie gruczołu lub połączenie tych dwóch metod. Operacja wykonywana jest zwykle przez niewielkie nacięcie wokół kompleksu brodawka-otoczka, przez które usuwany jest gruczoł. W przypadku większych nadmiarów skóry może być konieczna redukcja skóry i tkanki podskórnej piersi, celem uzyskania lepszego efektu estetycznego. Usunięta tkanka poddawana jest zawsze badaniu histopatologicznemu, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.
Zabiegu ginekomastii nie powinno przeprowadzać się u osób otyłych, ze znaczną nadwagą. Przeciwwskazaniem jest również nadużywanie alkoholu i stosowanie anabolików.
Pozostałe przeciwwskazania to:
- uogólniony stan zapalny, infekcja
- skazy naczyniowe,
- zaburzenia krzepliwości,
- nieregulowana cukrzyca,
- nieregulowane nadciśnienie tętnicze,
- ropne infekcje skóry i śluzówek
- palenie papierosów (min.1 miesiąc przed zabiegiem niezbędne jest odstawienie papierosów)
Badania wymagane u każdego przed zabiegiem operacyjnym:
- morfologia; elektrolity; glukoza; układ krzepnięcia; anty-HCV; HbsAg; TSH, fT3, fT4 (gdy chorory tarczycy)
- świeże USG piersi (do pół roku od zabiegu)
- inne w zależności od posiadanych chorób przewlekłych