mezoterapia gdynia

Laryngolog Gdynia

Laryngolog w
Laguna Medical


Laryngologia w Laguna Medical to rozszerzony zakres diagnostyki między innymi chorób ucha, krtani, nosa, gardła, ale także kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, oskrzeli, języka i gruczołów ślinowych.

Nasi specjaliści otolaryngolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem takich problemów laryngologicznych jak:

  • zapalenie gardła, zatok, krtani, przerośnięte migdałki podniebienne, przerost migdałka gardłowego, przewlekłe zapalenia tych narządów i ich powikłania, polipy krtani i nosa,
  • zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego, niedosłuchy i głuchota, piski i szumy uszne, nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej, zawroty głowy,
  • urazy i złamania nosa, skrzywienia przegrody nosa, naczynioruchowy nieżyt nosa, bezdech senny,
  • guzy pojawiające się w obrębie głowy i szyi.

Podstawowymi badaniami w laryngologii są:

  • badanie uszu za pomocą wziernika,
  • badanie nosa, przeprowadzane za pomocą wziernika, podczas którego oceniane są: przegroda nosowa, małżowiny nosowe oraz błona śluzowa jamy nosa,
  • palpacyjne badanie węzłów chłonnych i ślinianek,
  • ocena jamy ustnej i jej przedsionka, języka, gardła, zębów, migdałków oraz ujść ślinianek,
  • badanie krtani i nosogardła za pomocą lusterka lub wideolaryngoskopu

Jeżeli stan pacjenta wymaga pogłębionej diagnostyki, nasi specjaliści mogą zlecić wykonanie badania USG, RTG czy tomografii komputerowej. U niektórych pacjentów, konieczne może się okazać wykonanie endoskopii czy punkcji zatok albo innych badań uzupełniających, takich jak: laboratoryjne, pobrania wymazu, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub biopsja ujawnionej zmiany.

Kiedy należy skontaktować się z laryngologiem?

Bezwzględnie należy skontaktować się ze specjalistą, jeśli zaobserwujemy u siebie następujące dolegliwości:

  • uporczywy, ciężki do wyleczenia katar, zaburzenia węchu i smaku, krwawienia z nosa,
  • ból ucha, szumy uszne, pogorszenie słuchu,
  • zapalenie gardła, zaburzenia połykania, chrypa, ból gardła,
  • utrudnione oddychanie, chrapanie i bezdech,
  • zawroty głowy i zaburzenia równowagi, nawracające bóle głowy, guzy szyi i głowy.

Wybierając się na wizytę do laryngologa, należy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań laboratoryjnych i obrazowych, oraz dokładnie wyczyścić uszy z woskowiny, która zalegając w przewodach, utrudniałaby specjaliście oględziny błony bębenkowej.

Procedury laryngologiczne
w Laguna Medical


Konsultacja z podstawowym badaniem laryngologicznym

  • badanie uszu za pomocą wziernika,
  • badanie nosa, przeprowadzane za pomocą wziernika, podczas którego oceniane są: przegroda nosowa, małżowiny nosowe oraz śluzówka jamy nosa,
  • palpacyjne badanie szyi, węzłów chłonnych i ślinianek,
  • ocena jamy ustnej i jej przedsionka, języka, gardła, zębów, migdałków oraz ujść ślinianek,
  • badanie krtani i części nosowej gardła za pomocą lusterka lub wideonasofaryngolaryngoskopią

Badanie tympanometryczne

Badanie słuchu, dzięki któremu można wykryć nie tylko niedosłuchy, ale również wysiękowe zapalenie ucha środkowego.

Tympanometria to badanie, które skupia się na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Podczas badania mierzy się odbicie fal dźwiękowych od błony bębenkowej w momencie zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym. Dzięki opisywanemu badaniu można określić tzw. podatność błony bębenkowej. Specjalistyczne badanie tympanometryczne przeprowadza się najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia. W razie potrzeby badanie można przeprowadzić również u niemowląt.

Wskazaniem do wykonania badania tympanometrycznego wykonuje się przy niedosłuchu przewodzeniowym nie tylko przy niezmienionej błonie bębenkowej, ale również wtedy, gdy widoczny jest płyn w jamie bębenkowej. Badanie jest wskazane także przy złej drożności trąbki słuchowej, czy też przy niedosłuchu odbiorczym. Osoby, które mają niedowład nerwu twarzowego także mogą skorzystać z badania tympanometrycznegow celu zróżnicowania topografii uszkodzenia nerwu. Z praktycznego punktu widzenia jedynymi przeciwwskazaniami jest brak błony bębenkowej.

Badanie audiometryczne

Najczęściej stosowana metoda, dzięki której można dokładnie ocenić zmysł słuchu.

Podczas badania audiometryczne pacjent umieszczany jest w specjalnej kabinie, która jest szczelnie izolowana. W umiejętnie wytłumionym pomieszczeniu badana osoba odpowiada po usłyszeniu dźwięku. Poszczególne sygnały dźwiękowe generowane są z audiometru bezpośrednio do specjalnych słuchawek. Uzyskane wyniki prezentowane są w postaci audiogramów, czyli krzywych obrazujących ewentualne ubytki słuchu. Dzięki opisywanemu badaniu zdecydowanie łatwiej jest zaproponować skuteczne leczenie, czy też dobrać optymalny aparat słuchowy. Głównym zadaniem badania jest określenie zakresu słyszenia. Audiogram ilustruje najcichsze dźwięki, które jest w stanie usłyszeć badana osoba. Badania przeprowadza się nie tylko na dźwiękach wysokich, ale również niskich.

Badania audiometrii wykonuje się przy podejrzeniach zaburzeń słuchu. Audiometria tonalna wykonywana jest również u pacjentów, którzy mają ewidentne problemy ze słyszeniem. W dużej mierze to właśnie dzięki badaniu można dokładnie określić stopień niedosłuchu. W wielu przypadkach audiometrię wykorzystuje się również w diagnostyce szumów usznych i przy problemach z zawrotami głowy. Badanie bardzo często wykonuje się również przy urazach głowy i przy schorzeniach mózgu.

Wideonasofaryngolaryngoskopia

Metoda polega na rejestracji i ocenie obrazu z kamery endoskopowej wprowadzanej do nosa, gardła i krtani w znieczuleniu miejscowym z zachowaniem co najmniej 3 godzinnej przerwy po posiłku bądź piciu napojów, aby uniknąć odruchów uniemożliwiających znieczulenie miejscowe potrzebne do przeprowadzenia badania.

Płukanie uszu

Usunięcie nadmiaru woskowiny zalegającej w zewnętrznym przewodzie słuchowym.

Zatkanie uszu korkiem woskowinowym może doprowadzić do problemów ze słuchem czy jego utraty, bólem ucha, zawrotami głowy, a także większą skłonnością do infekcji, ponieważ gromadzą się w nim szkodliwe bakterie. Te dolegliwości znikają, gdy wystarczająco szybko z ucha usunie się nadmiar woskowiny i rozpocznie się prawidłowy proces oczyszczania.

Jednymi z najczęstszych sprawców tworzenia się korków woskowinowych są patyczki do czyszczenia uszu, które używane w prawidłowy sposób służą do umycia małżowiny usznej i ucha zewnętrznego, a nie usunięcia woskowiny z kanału usznego. Wsuwanie ich w to miejsce, zamiast usuwać woskowinę, wpycha ją jeszcze głębiej, co utrudnia uszom samodzielne oczyszczanie się. Nieumiejętne używanie patyczków, czyli wkładanie ich zbyt głęboko, to także ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej lub przewodu słuchowego.

Płukanie uszu to jedna z metod oczyszczania stosowana w gabinetach laryngologicznych i jest to najbezpieczniejsze miejsce na wykonanie tego zabiegu.

Nasi laryngolodzy