FAQ

Pytania i odpowiedzi

Zabieg kierowany jest do osób, które ukończyły 21. rok życia ? jest to wymóg związany głównie z faktem, że dopiero w tym okresie życia oko osiąga pełny rozwój i dochodzi do ustabilizowania się wady wzroku. Wspólnym mianownikiem pacjentów jest chęć wyeliminowania ograniczeń związanych z noszeniem okularów czy soczewek kontaktowych.

Najlepszy wiek na przeprowadzenie zabiegu to 21 ? 50 rok życia. Zabiegi wykonuje się, jeśli wada wzroku jest ustabilizowana.

Aby poddać się zabiegowi oko musi być całkowicie zdrowe. Przeciwwskazaniem są wszelkie schorzenia oka takie jak zaćma, jaskra, niedowidzenie, stożek rogówki, zespół suchego oka. Ponadto pacjent musi być ogólnie zdrowy, nie chorować na cukrzycę, tarczycę, reumatyzm. Zabiegowi nie mogą poddać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Przed zabiegiem nie należy:

  • zakładać soczewek kontaktowych: miękkich na 7 dni, a twardych i torycznych na 21 dni przed zabiegiem,
  • 48 godzin przed korekcją nie wolno spożywać alkoholu,
    na 24 godziny przed zabiegiem nie powinno się spożywać napojów kofeinowych,
  • używać kosmetyków w okolicach twarzy i oczu (makijaż, kremy itp.).

Badanie zawiera w sobie:

  • określenie subiektywnej i obiektywnej (po zastosowaniu specjalnych kropli) wady wzroku,
  • ocenę ostrości wzroku bez oraz z korekcją,
  • dobranie optymalnej korekcji okularowej,
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • zmierzenie grubości rogówki w bardzo wielu punktach,
  • stworzenie mapy rogówki oraz tomograficznego, przestrzennego obrazu przedniego odcinka oka z rogówką, tęczówką i soczewką,
  • laserową biometrię oka aparatem IOL Master4 oraz dokładną ocenę dna oka.

Tak wiele szczegółowych badań ma na celu uzyskanie najdokładniejszych danych, które pozwolą określić jaki rodzaj zabiegu jest dla pacjenta najbezpieczniejszy.

Kwalifikacja do zabiegu trwa około dwóch godzin, przygotowanie do zabiegu około 20 minut, a sam zabieg kilkanaście sekund.

Zabieg należy przeprowadzić maksymalnie 3 miesiące od dnia kwalifikacji. Po tym czasie kwalifikacje należy powtórzyć.

Tak, prosimy o sprawdzenie możliwości zabiegu w procedurze jednodniowej.

Tak, choć tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego istnieje ryzyko powikłań. W laserowej korekcji jest ono minimalne i wynosi ok. 1%. Do najczęstszych należą niedokorekcje przy dużych wadach wzroku oraz stany zapalne, które wydłużają okres rekonwalescencji. Są one leczone farmakologicznie za pomocą antybiotyków i nie wpływają na końcowy efekt zabiegu. Jest to metoda bezpieczna. Nie ma możliwości utraty wzroku po zabiegu a skorygowana wada nie powraca.

Zabieg przeznaczony dla osób z wadą -14,0 dioptrii krótkowzroczności, + 6,0 dioptrii nadwzroczności i 6,0 dioptrii astygmatyzmu.

Nie. Takie zabiegi na całym świecie uznawana są za kosmetyczne i nie podlegają refundacji.

Zadaniem lasera jest odpowiednie wymodelowanie rogówki i nadanie jej specjalnego kształtu ? takiego, który pozwala światłu prawidłowo dotrzeć do siatkówki, czyli:

  • uwypukla ją, gdy rogówka jest zbyt płaska u dalekowidzów,
  • spłaszcza ją, gdy rogówka jest zbyt wypukła u krótkowidzów,
  • wyrównuje ją, gdy rogówka ma nieregularny kształt u astygmatyków.

Wybór metody laserowej korekcji wzroku zawsze należy do lekarza, który na podstawie dokładnych badań Twoich oczu, poleca LASIK, LASEK, EBK lub TRANS PRK. Obecnie najbardziej popularną wśród lekarzy procedurą jest LASIK. Głównym powodem jest fakt, że do niedawna była to metoda najbardziej nowoczesna, a przede wszystkim atrakcyjna dla pacjenta ? efekty po operacji można było zobaczyć już w pierwszej dobie po zabiegu.

Nic, praca lasera zostanie wstrzymana. Bezpieczeństwo i precyzję zabiegu zapewnia zaawansowana technologia eye-trackingu, dzięki której laser potrafi natychmiast reagować na zmianę położenia oka i śledzić ruchy gałki.

Sam zabieg jest bezbolesny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas przygotowania do zabiegu, pacjent ma zakrapiane oczy kroplami przeciwbólowymi. Ponadto pacjent dostaje doustne środki przeciwbólowe. Po korekcji metodą LASIK występuje łzawienie oczu oraz dyskomfort w postaci uczucia ciała obcego w oku. Ten stan utrzymuje się około 3-4 godziny po zabiegu. Po metodach LASEK, PRK, TransPRK ból jest dotkliwszy w pierwszych dwóch dobach i w tym czasie przyjmuje się środki przeciwbólowe.

Podczas zabiegu chirurg używa rozbudowanego systemu komputerowego, aby ustawić laser dla każdego pacjenta indywidualnie. Zostaniesz poproszony o skupienie na krótką chwilę wzroku na światełku, podczas gdy laser wysyła impulsy światła, które bezboleśnie kształtują rogówkę. Cały zabieg trwa parę minut, a sama praca lasera jedynie kilkadziesiąt sekund. Lekarz operujący dokładnie wyjaśni Ci przebieg zabiegu i będzie informował na bieżąco o wszystkich etapach, tak byś wiedział co się z Tobą dzieje. Ważne jest byś podczas zabiegu był zrelaksowany i dobrze współpracował z lekarzem.

Niedowidzenie jest schorzeniem oka, którego w żaden sposób nie da się skorygować. Po zabiegu laserowej korekcji widzenie jest takie, jak w najlepiej dobranych szkłach korekcyjnych bez konieczności ich używania.

Zależy to od charakteru wykonywanej pracy, z reguły pacjenci już po tygodniu wracają do pracy. W przypadku wykonywania cięższej fizycznej pracy bądź pracy w warunkach obecności kurzu, dymu, pyłu zaleca się umiarkowane pierwsze tygodnie pracy. W okresie rekonwalescencji nie powinno się wpatrywać się w intensywne źródła światła (ekran telewizora, monitor komputera).

Pierwsza kontrola odbywa się godzinę po zabiegu, kolejna następnego dnia. Zaleca się kontrolę tydzień/dwa tygodnie, miesiąc i trzy miesiące po zabiegu. W okresie pierwszego miesiąca od zabiegu wszystkie badania kontrolne są bezpłatne.

Po zabiegu pacjent odpoczywa w sali pozabiegowej około 1 godziny. Po kontroli lekarza, jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, można iść do domu. Należy jak najwięcej odpoczywać na plecach i pamiętać by nie trzeć oczu. Powinno się również jak najwięcej nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Pełną listę zaleceń pooperacyjnych przekaże lekarz podczas kontroli.

Po zabiegu pacjenci są w stanie samodzielnie wrócić do domu lub hotelu, jednak należy pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić auta. Pacjentom zalecamy aby w powrocie do domu, ktoś jednak im towarzyszył.

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy wstrzymać się od czynności związanych z wytężonym wysiłkiem fizycznym. Nie oznacza to jednak, że nie wolno na przykład pobiegać, porozciągać się czy spacerować szybkim krokiem. Należy unikać dźwigania ciężarów i wszelkich sportów, które powodują zwiększenie ciśnienia w oczach. Zalecane jest przez okres około dwóch miesięcy zaniechać basenu, kąpieli morskich i sauny.

W czasie ciąży oraz okresie karmienia piersią zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety spowodowanych tak zwaną burzą hormonów. Wada wzroku może w tym czasie wahać się, a badania dawać niemiarodajne wyniki. Czas odpowiedni na zabieg laserowej korekcji wzroku po porodzie to około 6 miesięcy, wówczas hormony stabilizują się, a organizm wraca do funkcjonowania z przed okresu ciąży.

Nie ma przeciwwskazań do podróżowania samolotem po zabiegach laserowej korekcji wzroku. Należy jednak w trakcie podróży częściej zakraplać krople nawilżające do oczu z powodu klimatyzacji w kabinie samolotu.

Nie zaleca się stosowania makijażu wcześniej niż 1-2 tygodnie po wykonaniu laserowej korekcji wady wzroku.