Korekcja odstających uszu
Odstające uszy są bardzo widocznym mankamentem urody wielu osób. Jeśli dodatkowo uszy są duże, wada jest kłopotliwa i staje się przyczyną problemów natury psychicznej ? wpływa na brak pewności siebie i wpędza w kompleksy.
Operację odstających uszu przeprowadza się u dzieci (powyżej 6 r.ż.) i osób dorosłych głównie ze względów estetycznych, w celu poprawienia samooceny pacjenta. Nie ma żadnych wskazań medyczno-zdrowotnych dla przeprowadzenia tego zabiegu.
Plastyka odstających uszu nie jest skomplikowanym zabiegiem. Trwa około godziny i jest przeprowadzana zależnie od wieku pacjenta ? w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
W trakcie zabiegu chirurg plastyczny wykonuje nacięcie skóry w tylnej części ucha, tak aby odsłonić chrząstkę, po czym odpowiednio ją kształtuje i zakłada szwy, w taki sposób aby uszy przylegały w naturalny sposób do głowy.
Blizny po operacji są bardzo mało widoczne.
Przez pierwsze dwa dni należy nosić specjalny opatrunek, który następnie zamieniany jest na opaskę elastyczną, którą trzeba nosić cały czas przez 4 tygodnie, a następnie przez kolejny miesiąc tylko na noc. Szwy zdejmowane są po tygodniu od operacji.
Przez tydzień od zabiegu należy unikać aktywności fizycznej oraz promieniowania słonecznego, solarium i sauny.
Operacji nie powinno przeprowadzać się u osób:
- ze skazami naczyniowymi,
- z cukrzycą, infekcjami ropnymi skóry i błon śluzowych,
- z zaburzeniami krzepliwości krwi,
- z nadciśnieniem tętniczym,
- w ciąży.