Wiele osób mimo restrykcyjnej diety i ćwiczeń nie może pozbyć się tłuszczu z określonych partii ciała ? np. ?boczków? i decyduje się na chirurgiczne usuwanie tłuszczu, czyli liposukcję.
Usuwanie tłuszczu to operacja przeprowadzana najczęściej w znieczuleniu miejscowym, a czas jej trwania zależny jest od ilości tkanki tłuszczowej i obszaru, który ma być poddany zabiegowi. Zwykle trwa to ok 2 godzin.
W trakcie zabiegu chirurg plastyczny wykonuje małe nacięcia w miejscach, z których ma być przeprowadzona liposukcja. Kolejnym etapem jest wprowadzenie w nacięcie wąskiej rurki i poruszanie nią w taki sposób, aby rozbić komórki tłuszczowe zanim zostaną odessane. Nacięcia następnie są zaszywane.
Przez 4 do 6 tygodni po operacji należy nosić specjalne ubranie uciskowe, które zapobiega powstawaniu obrzęku i krwiaków, a także przyspiesza zrastanie się tkanek.
Ok. 10 dni po zabiegu należy stosować zastrzyki przeciwzakrzepowe, natomiast przez miesiąc od zabiegu należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej.
Operacji usuwania tłuszczu nie powinny poddawać się osoby:
- z chorobami serca,
- z nieregulowanym ciśnieniem,
- z zaburzeniami krzepliwości,
- z cukrzycą,
- z chorobami autoimmunologicznymi,
- z infekcjami skóry,
- z chorobami przewlekłymi,
- kobiety w ciąży i karmiące.