Zdrowe i piękne nogi to marzenie nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Niestety z różnych powodów coraz więcej osób narzeka na żylaki kończyn dolnych, które oprócz niekorzystnego wpływu na wygląd, są niebezpieczne dla zdrowia.
Może to prowadzić do wielu poważnych komplikacji i problemów zdrowotnych.
Z tego powodu pacjenci coraz częściej decydują się na operacyjne usuwanie żylaków, co wpływa korzystnie na zdrowie, komfort życia i estetykę wyglądu.
Zabieg jest rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich nóg, ale najważniejszym wskazaniem jest aspekt zdrowotny. Operacja jest konieczna u osób z zaawansowaną chorobą, kiedy żyły nie są w stanie pełnić swojej funkcji prawidłowo.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu przewodowym lub miejscowym ? w zależności od wielkości operowanego obszaru i trwa ok. 2 godzin.
Małe żylaki, położone tuż pod skórą chirurg plastyczny usuwa wykonując niewielkie cięcia, które następnie zaszywa cienkim szwem.
Zamykanie niewydolnych żył najczęściej wymaga wykonania kilkucentymetrowych cięć skórnych.
W niektórych przypadkach w celu usunięcia żylaków stosowana jest krioterapia, która polega na ich zamrożeniu. Używa się do tego specjalistycznego przyrządu o końcówce, którą wprowadza się do wnętrza poszerzonych żył przez wcześniej wykonane cięcia skórne.
Inną metodą stosowaną najczęściej przy usuwaniu tzw. ?pajączków? i pojedynczych żylaków jest skleroterapia. Polega ona na zamykaniu naczynek poprzez wielokrotne wstrzyknięcia do wnętrza żylaków specjalnych substancji, które powodują ich zamykanie oraz zanikanie.
Pacjent pozostaje w szpitalu zwykle przez jedną noc. Szwy zdejmowane są po ok. 10 dniach od zabiegu. Przez co najmniej 2 tygodnie od operacji należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej, długiego siedzenia oraz stania. Podczas snu najlepiej podkładać pod nogi wałek, tak aby znajdowały się one powyżej poziomu serca. Niezbędne jest również noszenie przeciwżylakowych pończoch uciskowych.
Zabiegowi nie powinny podawać się osoby:
- z czynnym procesem zakrzepowym żył głębokich i niedrożnością żył,
- ze skazami naczyniowymi,
- zaburzeniami krzepliwości,
- nieregulowanym nadciśnieniem tętniczym,
- nieregulowaną cukrzycą,
- infekcjami ropnymi skóry i śluzówek,
- kobiety w ciąży.