Medycyna estetyczna oferuje dziś wiele produktów zapobiegających objawom starzenia, wciąż zyskujących na popularności i dostępności. Mimo to nadal panuje błędne przekonanie, że trzeba być co najmniej w średnim wieku, aby z nich korzystać. Na przykład Botox? i zabiegi przeciwzmarszczkowe wiele osób wciąż uważa za przeznaczone wyłącznie dla osób, które mają widoczne zmarszczki i potrzebują natychmiastowego liftingu twarzy. Nic bardziej mylnego.
To prawda, że iniekcje Botox? mogą wygładzić widoczne linie pojawiające się z wiekiem na twarzy i bez operacji dają efekt natychmiastowego liftingu. Te bezpieczne i bezbolesne zabiegi można jednak zastosować u młodych kobiet i mężczyzn, u których skóra nie rozwinęła jeszcze żadnych zmarszczek. Ponadto przez kilka ostatnich lat Botox? zyskiwał na popularności także z innych, wykraczających poza wygładzanie i odświeżanie skóry powodów.
Profilaktycznie dla młodości
Botox? rozluźnia mięśnie twarzy, dzięki czemu cera staje się ożywiona, nabiera młodzieńczego blasku. Dodatkową korzyścią płynącą z zabiegu u osób młodych jest to, że rozluźnienie mięśni zmniejsza ich kurczliwość, a w rezultacie skóra będzie znacznie dłużej oporna na tworzenie się zmarszczek, dłużej pozostanie młoda.
Nadmierna potliwość
Niezależnie od tego, czy problem nadmiernej potliwości dotyczy obszaru pod pachami, stóp czy dłoni ? jest to nie tylko uciążliwość, ale może też znacząco wpływać na pewność siebie.
Nie da się nie wspomnieć w tym wypadku o wszystkich zniszczonych ciężkimi plamami od potu ubraniach. Botox? stosowany w leczeniu nadmiernej potliwości jest bardzo skuteczny, ponieważ blokuje sygnały wysyłane przez nerwy do gruczołów potowych, a bez tej transmisji gruczoły nie uruchamiają produkcji potu.
Podobnie jak w przypadku innych iniekcji ? wyniki są tymczasowe, ale należy założyć i wiele osób to potwierdza, że ich ulga w nadmiernym poceniu trwa od 3 do 6 miesięcy po jednym zabiegu.
Przewlekłe migreny
Lekarze odkryli, że po zastrzykach z użyciem toksyny botulinowej osoby cierpiące na przewlekłą migrenę zgłaszają znacznie rzadsze i mniej intensywne ataki bólu głowy.
Botox? rozluźnia mięśnie i blokuje związki chemiczne neuroprzekaźników, które przenoszą sygnały bólowe z mózgu, a tym samym zapobiega migrenowym bólom głowy jeszcze przed ich rozpoczęciem. Metoda leczenia przewlekłej migreny inekcjami Botox? już w 2010 roku uzyskała certyfikat FDA i lawinowo zyskuje na popularności.
Leczenie zaleca się dla każdego, kto cierpi na chroniczne migreny, czyli dla osób, które więcej niż 15 dni w miesiącu muszą zmagać się z bólem głowy. Pojedyncza sesja zastrzyków może rozluźnić mięśnie do 3 miesięcy, a wielu pacjentów zgłosiło mniej dni bólu i więcej normalnego życia nawet do 5 miesięcy po zabiegu.
Skurcze mięśni ? dystonia
Mimowolne skurcze mięśni są wyniszczające dla organizmu i przede wszystkim bardzo bolesne. Na całym świecie miliony osób walczy z tą przypadłością, która przez lekarzy nazywana jest dystonią.
Przewlekłe skurcze mogą występować tylko w jednej części ciała lub w wielu grupach mięśni. Ponieważ Botox? wstrzykuje się w mięsień spastyczny, jest on bardzo skuteczny w łagodzeniu łatwych do zlokalizowania objawów u pacjentów z dystonią.
Wyzwaniem dla lekarza jest natomiast prawidłowa identyfikacja głębszych skurczy mięśni, których może nie być w stanie zlokalizować za pomocą dotyku (takich jak te w szyi lub strunach głosowych) i musi się wspomagać różnymi narzędziami diagnostycznymi. Wciąż większa wiedza i nowoczesna technologia wspomagają proces diagnostyczny i już niemal dwie dekady Botox? jest bardzo skutecznym panaceum na przewlekłe skurcze mięśni.