Blog

Plastyka powiek w Laguna Medical

Plastyka powiek górnych – sposób na odmłodzenie spojrzenia

Współcześnie coraz bardziej zwraca się uwagę na zachowanie młodości i świeżego wyglądu. Wiele osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej, które poprawią wygląd skóry. Jednym z popularnych zabiegów jest plastyka powiek górnych. Zabieg ten nie tylko odmładza spojrzenie, ale ma także szereg innych zalet wpływających na komfort życia pacjenta.

Jakie są przyczyny opadających powiek?

Opadające powieki mogą wpływać nie tylko na estetykę, ale także na ogólny stan zdrowia i komfort widzenia. Problem może być wywołany przez różnorodne przyczyny. 

Zaliczymy do nich:

 1. Starzenie się skóry: To jedna z głównych przyczyn opadających powiek. Skóra z biegiem lat traci elastyczność, a to może doprowadzić do obniżenia powiek.
 2. Osłabienie mięśni wokół oczu: Istotną rolę w utrzymaniu jędrności powiek odgrywają mięśnie wokół oczu. Ich osłabienie może sprzyjać opadaniu powiek.
 3. Uwarunkowania genetyczne: Warto podkreślić, że skłonność do tego schorzenia może być dziedziczona.
 4. Częste pocieranie powiek.
 5. Częsta i nadmierna ekspozycja na słońce: Promieniowanie UV może wpływać na elastyczność skóry, a długotrwała ekspozycja to jedna z przyczyn utraty jędrności powiek.
 6. Nadmiar skóry na powiece.
 7. Uszkodzenie nerwu okoruchowego.
 8. Uszkodzenia wywołane zabiegami w obrębie gałki ocznej, np. usuwanie jaskry.
 9. Urazy oka.
 10. Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.

Przyczyn można dopatrywać się także w stylu życia, np. nieprawidłowej pielęgnacji skóry i jej wysuszeniu. Opadająca powieka może być także skutkiem różnorodnych chorób: cukrzycy, zmian nowotworowych czy porażenia mięśni powiek.

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Przed zabiegiem pacjent musi odbyć konsultację z chirurgiem plastycznym. W trakcie spotkania lekarz oceni ogólny stan zdrowia, omówi także oczekiwania związane z zabiegiem oraz przeciwwskazania. Zabieg plastyki powiek nie pozostawia blizn, ponieważ nacięcia są wykonywane pod rzęsami na dolnej powiece i w załamaniu górnej powieki. W trakcie jednego zabiegu możliwa jest korekta górnej i dolnej powieki. Plastyka powiek jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Zabieg plastyki powiek przebiega w 3 etapach:

 • Nacięcie skóry

Specjalista natnie naturalne fałdy powiek, co pozwoli zminimalizować blizny.

 • Usunięcie nadmiaru mięśni, tłuszczu lub skóry

Chirurg usunie nadmiar tkanki i nada powiekom bardziej młodzieńczy wygląd.

 • Zamknięcie ran

Nacięcia na powiekach zostaną starannie zszyte wybraną przez lekarza metodą.

Plastyka powiek górnych: korzyści wynikające z zabiegu

Warto podkreślić, że plastyka powiek górnych przyczynia się nie tylko do poprawy wyglądu, ale niesie za sobą także szereg innych korzyści zdrowotnych. Niezwykle istotna jest poprawa wyglądu oczu, ponieważ w trakcie zabiegu lekarz usunie nadmiar skóry i tkanek. Zabieg odmładza spojrzenie, a oczy nie będą już wyglądać na bardzo zmęczone. Po plastyce oczy zyskują świeżość i promienny wygląd. Na szczególną uwagę zasługuje także poprawa widoczności i komfortu wzroku, ponieważ nadmiar skóry na powiekach górnych może doprowadzić do zakłócenia pola widzenia. W niektórych przypadkach (zwłaszcza u starszych pacjentów) opadająca powieka wywoływała zmęczenie oczu, a zabieg pozwoli wyeliminować ten objaw. Plastyka powiek górnych może także pomóc w redukcji zmarszczek wokół oczu, dzięki czemu zminimalizujemy oznaki starzenia. Zabiegi medycyny estetycznej wiążą się także z poprawą samopoczucia i zwiększeniem pewności siebie.

Jakie są zalecenia po zabiegu plastyki powiek?

Po zabiegu mogą wystąpić delikatne siniaki i obrzęki, które znikną w ciągu kilku dni. W celu zminimalizowania obrzęku lekarz zaleci stosowanie zimnych kompresów na powieki. W niektórych przypadkach jednym z zaleceń będzie także stosowanie kropli do oczu. Przez pierwszy tydzień od zabiegu nie należy nosić soczewek ani malować oczu. Trzeba również unikać aktywności fizycznej i ekspozycji na promienie słoneczne przez jakiś czas. Wskazane jest także unikanie palenia papierosów i spożywanie alkoholu, które mogą mieć negatywny wpływ na gojenie rany. Pacjent powinien również przestrzegać wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza i dbać o regularne czyszczenie obszaru poddanego zabiegowi.

Plastyka powiek jest dla wielu osób szansą na odmłodzenie spojrzenia, poprawę widoczności i komfortu życia. Po zabiegu należy chodzić na regularne wizyty kontrolne i przestrzegać zaleceń lekarza.