Blog

piękna skóra młodej kobiety w starciu z polską zimą

Twoja skóra w starciu z polską zimą

Polskie zimy charakteryzują się bardzo dużymi wahaniami temperatur, które delikatnie mówiąc nie sprzyjają urodzie. Zazwyczaj jednak w tym okresie panuje niska temperatura, wiatr i spora ilość słońca, zwłaszcza jeśli promienie odbijają się od śniegu. Cera staje się przesuszona i nadmiernie reaguje świeceniem. Dłonie są szorstkie a włosy upchane pod czapką mają większą tendencję do przetłuszczania się. Jak dotrwać do wiosny w dobrej kondycji? Ratunkiem są konsekwencja i kosmetyki.

Nadmierna suchość

Pozbądź się warstwy zalegającego suchego naskórka, zaczynając od peelingu, w tym okresie nie rób go jednak częściej niż raz w tygodniu. Dla cery tłustej wybieramy peeling twarzy drobnoziarnisty, a w pozostałych przypadkach enzymatyczny (nie ściera naskórka, ale go rozpuszcza ). Ciało najlepiej oczyści preparat gruboziarnisty, np. roślinny, solny lub.

W celu zatrzymania w skórze wilgoci do mycia stosuj natłuszczające balsamy, kremy lub olejki. Zimą należy zrezygnować z długich, gorących kąpieli, ponieważ mocno wysuszają skórę.

Nie zapominaj o stosowaniu odżywczych kremów lub masła do ciała.

Skóra naczynkowa

Mróz nie sprzyja wrażliwej cerze, zwłaszcza skłonnej do podrażnień i pękających naczynek. Jeśli to także twoje zmartwienie, musisz pamiętać aby przed każdym wyjściem stosować tłusty lub półtłusty krem pielęgnacyjny dla cery wrażliwej i naczynkowej. Jeśli stosujesz dwa kremy, najpierw używaj tego do cery podatnej na pękające naczynka, a potem ochronnego. Oczywiście Krem ochronny powinien zawierać filtry UV. Warto zwrócić uwagę czy zawiera też witaminy C, E, K, a także wyciąg z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego czy winorośli.

Zamiast mydła i kosmetyków peelingujących do mycia stosuj delikatne żele, a do demakijażu ? mleczka i płyny micelarne. Naskórek złuszczaj wyłącznie w przypadku wyraźnej potrzeby.

Znaczna utrata jędrności

Brak wilgoci sprawia, że skóra staje się wiotka i mało elastyczna. Pomoże jeśli w czasie kąpieli oprócz właściwych kosmetyków ujędrniających, systematycznie będziesz się masować. Najlepiej posłuży do tego szorstka gąbka, a regularne zabiegi poprawią ukrwienie i pobudzą tkanki.

Naprzemienny prysznic też służy kondycji skóry, a gdy się osuszysz, zastosuj odpowiedni balsam lub olejek.

Bardzo suche dłonie

Efekt braku rękawiczek? Napięta, szorstka, i zaczerwieniona skóra dłoni. Wcieraj zapobiegawczo krem ochronny po każdym kontakcie z wodą i przed wyjściem na zewnątrz. Idealny kosmetyk to ten na bazie parafiny, lanoliny, wosku pszczelego, olejów roślinnych lub gliceryny. Gruba warstwa kremu na noc znacznie regeneruje podrażnioną skórę. Osłabiony naskórek chroń koniecznie przed kontaktem z detergentami przy pracach domowych czy w pracy.

Popękane i spierzchnięte usta

Wargi są pozbawione gruczołów łojowych i ochronnego płaszcza lipidowego delikatne wargi, dlatego łatwo ulegają wysuszeniu, pierzchną, a nawet pękają. Dlatego w chłodne dni podstawą ochrony ust jest pomadka ochronna. Wchodzące w jej skład oleje, woski czy witaminy odżywiają usta i zapobiegają utracie wody. Wybierając kosmetyk, zwróć uwagę, aby zawierał filtry ochronne. Spierzchniętą już skórę możesz złuszczyć, robiąc prosty, słodki peeling z cukru i płynnego miodu. Powstałą gęstą papkę nałóż na wargi i delikatnie masuj przez minutę okrężnymi ruchami.

Szorstkie obszary skóry

Zrogowaciała i chropowata skóra na łokciach i kolanach to zimowa zmora wielu osób. Przyczyny są dwojakie, po pierwsze miejsca te są narażone na odmrożenia, a po drugie jest to często efekt zaniedbań pielęgnacyjnych, czyli niesystematycznego stosowania peelingów i kosmetyków nawilżających.

Zalecenia w celu przywrócenia właściwej kondycji tych miejsc to złuszczenie, nawilżenie i regeneracja. Ponieważ skóra trudniej pozbywa się w tych miejscach martwego naskórka, pomagaj jej peelingiem, zadbaj też o odpowiednie jej odżywienie ? użyj kremu z witaminą A+E albo czystej witaminy A ? kupisz ją tanio w aptece. Ważne, aby zabiegi powtarzać regularnie.

Rynek oferuje wiele domowych sposobów na złuszczanie czy nawilżanie, jednak najlepsze rozwiązania, najefektywniejsze, znajdziesz w gabinetach medycyny estetycznej doświadczonych lekarzy.