Blog

wybór ścieżki zawodowej na przykładzie pracy lekarza i przedmiotu do badania serca

Wybór ścieżki zawodowej ? gdy zdrowie szwankuje

Czy wiesz, że problemy zdrowotne mogą znacząco wpłynąć na relacje z innymi osobami? Dyskomfort związany z przewlekłymi chorobami może odbić się na naszej karierze? Jak radzić sobie z ograniczeniami naszego organizmu? Jak świadomie kształtować ścieżkę kariery? Jak optymistycznie spojrzeć w przyszłość i poszukać nowych szans?

Inny ? znaczy obcy

Zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie, zwykle na etapie przedszkola lub szkoły podstawowej. Najpierw Twoi rówieśnicy dostrzegają, że jesteś ?inny? i postanawiają Cię o tym uświadomić. Dokuczają z powodu koloru włosów, krzywych zębów, nadwagi. Gorzej, gdy powód drwin jest poważniejszy ? związany z przewlekłą chorobą. Na krzywe zęby jest sposób ? wizyta u ortodonty, na nadprogramowe kilogramy ? więcej ruchu i mądrze zbilansowana dieta, co poradzić na astmatyczne napady duszności czy widoczne problemy skórne?

Ogromną rolę na tym etapie odgrywają rodzice ich postawa, to jak oswajają dziecko z sytuacją, jak pomagają młodej istocie poradzić sobie z problemami. Nie do przecenienia jest również rola wychowawców i nauczycieli ? czy zachcą dostrzec problem i w mądry sposób wpłynąć na grupę rówieśniczą.

Inny kontra inni

Doświadczenia wczesnego dzieciństwa mogą znacznie wpłynąć na kształtowanie relacji z innymi osobami. Odrzucenie ze strony grupy rówieśniczej obniża poczucie własnej wartości i często prowadzi do izolowania się w życiu dorosłym, dlatego niezwykle istotne jest, by wykształcić w sobie mechanizm obronny i nauczyć się żyć ze swoimi ograniczeniami.

Często nim chory zaakceptuje swoją chorobę, przechodzi przez etap negacji. Ważny jest kolejny krok czyli próba ustabilizowania stanu zdrowia, dobrania odpowiednich leków i zapewnienia dobrej opieki medycznej. To już etap zbliżający nas do momentu uświadomienia sobie własnych ograniczeń i zaakceptowania stanu rzeczy.

Świadomy wybór ? dobry wybór

Akceptacja ograniczeń to istotny krok w kształtowaniu dorosłego życia ? relacji z innymi oraz wyboru ścieżki zawodowej. Na wczesnym etapie wyboru szkoły średniej, a nawet kierunku studiów często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo schorzenia, na które cierpimy, mogą wpłynąć na naszą karierę zawodową.

Poważna, nieoperacyjna wada wzroku wyklucza nas z zawodu policjanta czy lotnika. Z silną alergią trudno nam będzie podjąć pracę jako chemik czy weterynarz. Choć w młodym wieku szczególnie trudno, pogodzić się ze zdrowotnymi ograniczeniami, na które nie mamy wpływu, warto podjąć świadomy wybór zawodowy. W obraniu ścieżki kariery, która pozwoli Ci zrealizować się zawodowo, pomoże doradca zawodowy lub life coach.

Nowa szansa, nowe nadzieje

Nie zawsze mamy to szczęście, tak szczęście, że jesteśmy świadomi swojej choroby i związanych z nią ograniczeń. Czasem pewne schorzenia ujawniają się dopiero w trakcie pracy zawodowej bądź przychodzą z wiekiem. Co w takiej sytuacji? To szansa na spełnienie najbardziej szalonych pomysłów zawodowych, które od lat kiełkowały w Twojej głowie, ale zawsze brakowało Ci odwagi i czasu. Dlaczego właśnie nie teraz otworzyć wymarzony sklep zielarski? Może to właśnie pora na zanurzenie się w cyferkach i ukończenie kursu księgowego? Naucz się dostrzegać nowe szanse i możliwości, które stwarza dana sytuacja. Nie zawsze jest to łatwe, więc zwróć się o pomoc do specjalisty.