Zaćma to schorzenie oczu, które dotyka wielu osób na całym świecie. Choć jest ono tak powszechne, to wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia i nie jest świadoma objawów, które mogą wskazywać na jej obecność. Dlatego w poniższym tekście przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące zaćmy, jej objawów oraz różnych metod leczenia, które są dostępne dla osób cierpiących na to schorzenie.
Zaćma, znana również jako katarakta, jest chorobą oczu, które powoduje zmętnienie soczewki, przez co obniża się ostrość widzenia, a w efekcie doprowadzić może nawet do utraty wzroku. Schorzenie to zwykle rozwija się stopniowo i może wpływać na codzienne funkcjonowanie, utrudniając wykonywanie prostych czynności, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji.
Objawy zaćmy (katakarty) – jak je rozpoznać?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, zaćma nie jest chorobą, która dotyka wyłącznie osób starszych. Może pojawić się w każdym wieku, a jej szybkie rozpoznanie jest kluczowe, ponieważ im wcześniej zostanie zidentyfikowana, tym skuteczniejsze i łagodniejsze może być leczenie zaćmy. Jakie są więc początkowe i podstawowe objawy zaćmy oraz jak je rozpoznać?
Początkowe objawy zaćmy
W początkowej fazie, objawy zaćmy mogą być łagodne lub niezauważalne. Wyróżnić można jednak pewne charakterystyczne symptomy, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Należą do nich:
- pogorszenie ostrości wzroku – jednym z pierwszych objawów zaćmy jest trudność w skupianiu się na obiektach bliskich lub odległych, a widziane przez chorego przedmioty mogą stawać się rozmazane lub widziane za mgłą;
- problemy z widzeniem w nocy – widzenie po zmroku staje się utrudnione, a światła mogą być postrzegane jako oślepiające;
- zmienione postrzeganie kolorów – zaćma może wpływać na percepcję kolorów, mogą wydawać się one matowe lub wyblakłe;
- zwiększona wrażliwość na światło – zwłaszcza na jasne źródła światła, takie jak słońce czy reflektory;
- podwójne lub wielokrotne widzenie – pacjenci mogą doświadczać podwójnego widzenia lub widzenia wielu obrazów.
Podstawowe objawy zaćmy
W miarę postępu choroby, objawy zaćmy mogą stawać się bardziej uciążliwe. Do podstawowych objawów sugerujących wystąpienie zaćmy i wskazujących na konieczność konsultacji u specjalisty zaliczamy:
- postępujące mętnienie wzroku – obraz staje się coraz bardziej zamglony, Pacjent ma wrażenie, jakby patrzył przez zasłonę lub mgłę;
- trudności w czytaniu i pisaniu – zaćma negatywnie wpływa na zdolność do skupiania się na małych detalach, co utrudnia czytanie i pisanie;
- zaburzenia widoczności kontrastu ? trudności w rozróżnianiu przedmiotów na tle podobnego koloru lub jasności;
- poświata wokół źródła światła ? Pacjent widzi aureolę patrząc na źródło światła, takie jak latarnia uliczna czy reflektor samochodowy.
Kiedy zbadać wzrok pod kątem katarakty?
Niezwykle ważne jest regularne badanie wzroku. Dotyczy to wszystkich osób, bez względu na wiek, a już w szczególności tych, którzy przekroczyli 60. rok życia. Ponadto niezwłocznie do okulisty należy udać się wówczas, gdy zaobserwujemy u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów. Wizyta u specjalisty pozwoli na dokładną diagnozę i ocenę stopnia zaćmy ? im wcześniej zostanie ona wykryta, tym szybciej można wdrożyć leczenie, minimalizując ryzyko pogłębienia choroby ? w skrajnych przypadkach może ona bowiem doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku, a nawet jego utraty.
Leczenie zaćmy
Zdiagnozowana zaćma wymaga leczenia, przy czym konieczny jest dobór właściwej metody, zależnej od rodzaju i stopnia postępu choroby. Istnieją dwie główne metody leczenia katarakty ? leczenie farmakologiczne oraz operacja zaćmy.
Leczenie farmakologiczne
Leczenie farmakologiczne zaćmy zastosować można w początkowych stadiach choroby, kiedy objawy nie są jeszcze nasilone. Polega ono na zastosowaniu farmaceutyków w postaci kropli do oczu. Należy natomiast zaznaczyć, że rozwiązanie to nie ma żadnego wpływu na cofnięcie skutków choroby ani zatrzymanie jej postępu. Krople na zaćmę pozwalają jedynie poprawić ostrość wzroku, a także mają działanie nawilżające i ochronne, zapobiegając uszkodzeniom i urazom soczewki.
Operacja zaćmy
W przypadku zaawansowanej zaćmy, gdy mętnienie soczewki powoduje poważne pogorszenie wzroku i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, nieunikniona pozostaje operacja. Jest to bowiem jedyny sposób leczenia, wyróżniający się dużą skutecznością. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki, po czym zastępuje się ją soczewką sztuczną.
W Laguna Medical stosujemy bezpieczną i komfortową metodę usuwania zaćmy, a mianowicie fakoemulsyfikację. Polega ona na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie zastąpieniu jej sztuczną soczewką, zwaną wewnątrzgałkową. Istotne jest, że stosujemy wysokiej jakości soczewki renomowanych firm, co pozwala na skuteczną walkę z chorobą i znaczącą poprawę wzroku.
Objawy zaćmy mogą się różnić, dlatego jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z widzeniem, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą przyczynić się do znacznej poprawy wzroku, a jednocześnie do poprawy życia. Nie można zapominać więc o regularnych badaniach wzroku oraz pozostałych wskazaniach, dzięki którym nasze oczy będą zaopiekowane, a szybkie wykrycie problemu pozwoli na wdrożenie skutecznego leczenia.