Blog

LASIK zmienia życie! Na lepsze!

Wyobraź sobie możliwość zobaczenia świata wokół Ciebie bez okularów lub soczewek kontaktowych. Szybki, spersonalizowany zabieg LASIK może urzeczywistnić to marzenie.

Co to jest LASIK i na czym polega?

LASIK poprawia wzrok poprzez zmianę kształtu rogówki, tak aby promienie światła skupiały się bardziej precyzyjnie na siatkówce, zmniejszając w ten sposób lub eliminując błędy refrakcji.

Szybki i skuteczny LASIK wykonujemy, aby wyeliminować konieczność noszenia okularów i soczewek kontaktowych u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem.

Co obejmuje badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku?

Na wstępie przejdziesz szczegółowe badania. Trwają one około 1,5 godziny i dotyczą obu oczu (nawet jeśli chcesz skorygować wadę tylko jednego oka). Obejmują:

  • określenie wady wzroku,
  • ocenę ostrości wzroku bez, oraz z korekcją,
  • dobranie optymalnej korekcji okularowej,
  • pomiar ciśnienia wewnątrz oka,
  • zmierzenie grubości rogówki w bardzo wielu punktach,
  • stworzenie mapy rogówki,
  • stworzenie tomograficznego, przestrzennego obrazu przedniego odcinka oka z rogówką, tęczówką i soczewką.

Taki komplet badań ma na celu uzyskanie najdokładniejszych danych, które pozwolą określić, jaki rodzaj zabiegu będzie dla Ciebie najbezpieczniejszy. Czasem zdarza się, że w trakcie badania kwalifikacyjnego wykryta zostaje choroba jednego lub obu oczu, która całkowicie lub czasowo dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu. Może się okazać, że przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku potrzebne będą dodatkowe badania lub zabiegi.

Jak przygotować się do badania kwalifikacyjnego?

  • Przed badaniem kwalifikacyjnym oraz zabiegiem nie używaj miękkich soczewek kontaktowych przez 2 tygodnie, a twardych przez 6 tygodni. Soczewki zmieniają czasowo powierzchnię i grubość rogówki i mogą zafałszować jej pomiary.
  • Nie maluj oczu ? stosowane podczas badania krople oraz mogące się pojawić łzawienie, może spowodować rozmazanie się makijażu.
  • Jeśli posiadasz dokumentację medyczną dotyczącą oczu ? zabierz ją na badanie kwalifikacyjne. 

Po badaniu przez kilka godzin będziesz gorzej widział, co może utrudniać prowadzenie pojazdów.

W jakim czasie po badaniu kwalifikacyjnym trzeba poddać się laserowej korekcji wzroku?

Na koniec spotkania kwalifikacyjnego lekarz przedstawia Ci wyniki i omówi szczegółowo sposób dalszego postępowania. Jeśli zakwalifikujesz się do laserowej korekcji wady wzroku, najlepiej abyś poddał się temu zabiegowi w ciągu 2 do 3 miesięcy od badania, gdyż po tym czasie trzeba badanie powtórzyć.

W Laguna Medical można wykonać zabieg tego samego dnia, co badanie kwalifikacyjne.

Po kwalifikacji lekarz prezentuje Tobie wszystkie możliwości doboru najbardziej dostosowaną dla niego metodę korekcji wady. Mogą to być metody powierzchowne (EBK8, LASEK, PRK), głębokie (LASIK, SBK LASIK), czy też wszczepienie soczewek fakijnych, torycznych lub wieloogniskowych.

Jak przygotować się do zabiegu?

  • Na 2 doby przed zabiegiem nie spożywaj alkoholu.
  • W dniu zabiegu dokładnie umyj głowę i twarz ? przez najbliższą dobę nie będzie to możliwe.
  • Nie stosuj dezodorantów ani perfum oraz żadnych kosmetyków do makijażu.
  • Ubranie powinno być wygodne, nie obcisłe, tak by nie krępowało swobodnych ruchów i nie uciskało w czasie zabiegu.

Jak przebiega zabieg?

  1. Pozostaniesz we własnym ubraniu. Założysz jedynie wierzchni fartuch jednorazowy, czepek osłaniający włosy i jednorazowe ochraniacze na obuwie.
  2. Nie obawiaj się bólu, bo znieczulimy Cię silnymi kroplami, stosowanymi także przy ?dużych? operacjach we wnętrzu oka.
  3. Przez cały czas trwania zabiegu pielęgniarka i lekarz będą Cię informować z wyprzedzeniem o tym, co będzie się działo. Po uzyskaniu pełnego znieczulenia, twarz wokół oczu myta jest specjalnymi płynami dezynfekcyjnymi.
  4. Twoja głowa będzie spoczywać na wygodnym, specjalnie wyprofilowanym podgłówku, który zmniejsza możliwość niekontrolowanych ruchów w trakcie zabiegu. Okryjemy ją sterylnym prześcieradełkiem odsłaniającym jedynie operowane oko.
  5. Na powieki tego oka zakładana jest specjalna sprężynka ? rozwórka powiekowa, dzięki której nie musisz się obawiać, że zamknie oko w nieodpowiednim momencie, a lekarz i laser mają wygodny dostęp do oka. U pacjentów z wąską szparą powiekową rozwórka może dawać uczucie rozpierania i ucisku, ale trwa to tylko krótką chwilę.
  6. Następnie oko polewane jest specjalnymi płynami, które przepłukują je i zapobiegają wysychaniu, a on sam przez cały czas trwania zabiegu powinien patrzeć prosto w migające zielone światło.
  7. Po dokładnym ustawieniu oka w stosunku do głowicy lasera rozpoczyna się właściwa korekcja wady wzroku. Teraz działa laser. Nie poczujesz bólu ani nie zobaczysz lasera (światło tego lasera jest niewidoczne dla oka).

Praca lasera trwa, w zależności od wielkości wady, od kilku do kilkudziesięciu sekund (ok. 3,5 sekundy na korekcję 1 dioptrii). Pomimo, że cały czas lekarz delikatnie prosi, by nie ruszać okiem, to nie musisz się obawiać, że nagła zmiana pozycji oka popsuje efekt zabiegu. Laser ?śledzi? ruchy oka za pomocą specjalnych kamer i dostosowuje położenie głowicy laserowej do oka, a w skrajnych wypadkach przerywa działanie i ?czeka? aż oko pacjenta powróci na właściwą pozycję.

Czego spodziewać się po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Po zabiegu będziesz odpoczywać około godziny, siedząc na wygodnym fotelu. Przed wyjściem do domu, oczy kontrolowane są jeszcze raz przez lekarza, który przekaże Ci bezpłatne leki w postaci kropli do oczu oraz osłonki do stosowania w nocy i wyjaśnia jak należy postępować przez najbliższe dni. Zaleca się, by w drodze do domu pomagała pacjentowi osoba towarzysząca, która zaopiekuje się nim również w pierwszych godzinach po zabiegu, kiedy to odczuwa się największe dolegliwości związane z łzawieniem, uczuciem ciała obcego i podrażnieniem oczu. Dlatego przez kilka godzin po zabiegu warto przebywać w nieco zaciemnionym pomieszczeniu, używać krople do oczu i odpoczywać. Jeśli dolegliwości są bardzo intensywne, dopuszczalne jest zażycie leków przeciwbólowych stosowanych zwykle przez pacjenta.

Dolegliwości te ustępują zazwyczaj po kilku godzinach (metoda LASIK) lub dniach (metoda EBK). Następnego dnia odbywa się obowiązkowa kontrola, a pacjent wpuszcza krople zgodnie z zaleceniami lekarza. Kolejna kontrola powinna odbyć się po około tygodniu.

W ciągu zaledwie 20 minut zmienisz życie na lepsze i zaczniesz cieszyć się z życia, bez kłopotów z okularami i szkłami kontaktowymi. LASIK naprawdę może zmienić życie? na lepsze!