Skontaktuj się
Infolinia:
58-719-82-86
REJESTRACJA/KIEROWNICTWO
Kamila Kalicka, Kierownik Rejestracji + 48 601 863 060
MARKETING I KOMUNIKACJA
Michał Kruszyński, Marketing 793113273

witrektomia  Witrektomia to operacja która polega na wycięciu ciała szklistego, to jest galaretowatej substancji wypełniającej największą przestrzeń gałki ocznej – komorę ciała szklistego.

Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia lub zapobieżenie jego pogorszeniu, a w wielu schorzeniach to jedyna skuteczna metoda leczenia. W niektórych chorobach niewykonanie witrektomii w trybie pilnym grozi nieodwracalną ślepotą.

W trakcie operacji chirurg okulista wprowadza mikronarzędzia do wnętrza gałki ocznej i poprzez szereg manipulacji stara się uzyskać efekt naprawy oka lub też usunięcia stanu chorobowego.

Pacjent operowany jest w trybie jednodniowym, bez konieczności pozostania w szpitalu na noc, zabieg trwa od 45 minut do paru godzin, z reguły w znieczuleniu miejscowym i pod stałą opieka anestezjologa,
Na życzenie pacjenta możliwe jest znieczuleni ogólne.

W trakcie zabiegu wykonuje się 3-4 nakłucia w ścianie gałki ocznej o średnicy od 0,5-1,0 mm, przez które wprowadza się do oka narzędzia chirurgiczne i substancje niezbędne podczas wykonywania zabiegu.
W zależności od średnicy wprowadzanych narzędzi zabieg wymaga założenia szwów i nosi nazwę ppV: 20Gauge- 0,9 mm, albo jest bezszwowy i nazywa się TSV: 23Gauge – 0,7 mm lub 25Gauge – 0,5 mm.
Po wycięciu ciała szklistego w zależności od przyczyny operacji, stanu miejscowego oka operowanego oraz prognoz pooperacyjnych, gałkę oczną wypełnia się jedna z poniższych substancji:

 • płyn o odpowiednim składzie chemicznym, który samoistnie ulega  wymianie na płyn produkowany przez struktury wydzielnicze oka
 • powietrze lub mieszaninę gazów, które również ulegają stopniowej wymianie na płyn wewnątrzgałkowy
 • olej silikonowy, który nie ulega wymianie na płyn.

Najnowsze możliwości operacyjne:

 • Operacja z systemem trokarowym 23 Ga
 • Operacja usunięcia oleju silikonowego w sposób kontrolowany z rewizją obwodu siatkówki
 • Jednoczasowa operacja zaćmy z witrektomią (fako-witrektomia)
 • Operacja techniką dwuręczną z oświetleniem żyrandolowym.

Najczęstsze wskazania do witrektomii to:

 • odwarstwienie siatkówki
 • retinopatia cukrzycowa
 • wylewy krwi do oka
 • choroby plamki (błona nasiatkówkowa i otwór w plamce),
 • męty w ciele szklistym
 • wylewy krwi do wnętrza oka, będące powikłaniem chorób ogólnoustrojowych (cukrzyca, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze)
 • choroby siatkówki (odwarstwienie siatkówki, niedrożność naczyń siatkówki, otwory siatkówki – w tym otwór w plamce, błony przed i podsiatkówkowe- macular pucker=makulopatia celofanowa, krwotoki podsiatkówkowe
 • zmiany powstające w następstwie zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem – AMD)
 • urazy oka (perforujące urazy gałki ocznej, stany pourazowe oka – zwichnięcie soczewki własnej i sztucznej, ciało obce lub krwotok we wnętrzu oka)
 • powikłania wcześniej wykonanych zabiegów na oku (zwichnięcie zaćmy i sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, stany zapalne, jaskra wtórna)
 • zapalnie błony naczyniowej doprowadzające do znacznego pogorszenia widzenia.

Badania wstępne

Badania wstępne określają rodzaj i stopień zaawansowania choroby oraz ewentualne inne  współistniejące schorzenia oczu, ponieważ aby uzyskać zamierzony efekt witrektomię wykonuje się czasem w połączeniu z innymi zabiegami, np. usunięciem zaćmy, założeniem opaski lub plomby wgłębiającej ścianę gałki ocznej

Badanie kwalifikacyjne

Należy przedstawić posiadaną dokumentację dotyczącą chorób oczu oraz chorób ogólnych,
Przy stosowaniu przewlekle jakichkolwiek leków, należy sporządzić spis oraz ilość przyjmowanych dawek,
Zwykle zalecane jest wykonanie dodatkowych badań okulistycznych takich jak angiografia fluorescelinowa, OCT czy USG, a także badania ogólnego stanu zdrowia czy szczepienia (np. przeciw WZW).

Przed zabiegiem

Nie należy używać kosmetyków wokół oczu i na twarzy oraz wykonywać makijażu na 24 godziny przed zabiegiem.
Wskazane jest założenie wygodnego ubrania, najlepiej rozpinanego do pasa oraz pozostawienie cennych przedmiotów w domu oraz zabrać lekkie obuwie zamienne.
Lekki posiłek oraz napoje powinno się spożywać najpóźniej na 6 godzin przed zabiegiem, w przypadku chorych na cukrzycę, należy wziąć insulinę i zjeść normalny posiłek.
Nie należy pić alkoholu, ani napojów zawierających kofeinę,

Przyjmując leki doustne, należy je zażyć jak zwykle, chyba że lekarz zadecyduje inaczej, a leki przeciwkrzepliwe (acenokumarol, acard, polocard, aspirynę czy polopirynę) odstawić w porozumieniu z lekarzem,
W szpitalu należy pojawić się na wyznaczoną godzinę z osobą towarzyszącą, która musi odebrać pacjenta po zabiegu.

Wskazania po zabiegu

Podanie mieszaniny gazu lub powietrza powoduje upośledzenie widzenia, nawet do poziomu rozróżniania ruchów ręki przed okiem, trwające od kilku dni do kliku tygodni. Wiąże się także z potrzebą utrzymywania przez pacjenta odpowiedniej pozycji zalecanej przez lekarza. W trakcie obecności gazu w oku, pacjenci nie mogą podróżować samolotem bo może to doprowadzić do pęknięcia operowanej gałki ocznej.

Podanie oleju silikonowego do oka powoduje zmianę własności optycznych oka co oznacza, iż pacjent wymaga dodatkowej korekcji. Czasami różnica korekcji obu oczu jest na tyle duża, iż nie można dobrać odpowiednich okularów na okres obecności oleju w oku. W niektórych przypadkach można założyć soczewkę kontaktową na zoperowane oko.

Na noc oko należy zasłaniać osłonką ochroną i spać w pozycji zalecanej przez lekarza operującego.
Należy ograniczyć wysiłek fizyczny – nie podnosić ciężkich rzeczy, nie napinać mięśni brzucha, nie pochylać się, unikać gwałtownych szarpnięć itp. można spacerować ale należy unikać silnego wiatru i kurzu, a w dni słoneczne nosić przyciemnione okulary. Można oglądać telewizję oraz czytać książki stosując krótkie przerwy.
Stosunki płciowe można odbywać najwcześniej po trzech tygodniach.
Po 5-7 dniach od operacji można myć włosy niezbyt gorącą wodą przy pomocy drugiej osoby. Głowę należy odchylić do tyłu, a oko zasłonić opatrunkiem aby szampon z wodą nie dostał się do oka.
Nie stosować gorących kąpieli i sauny. Przy myciu twarzy zachować ostrożność aby woda z mydłem nie dostała się do oka. Najlepiej myć powieki bardzo delikatnym płatkiem kosmetycznym, zmoczonym w przegotowanej wodzie lub roztworze kwasu borowego.
Nie należy zaciskać powiek ani trzeć i uciskać oka, a do higieny wokół oka używać jedynie czystych płatków lub chusteczkach jednorazowych.
W razie wystąpienia dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza okulisty prowadzącego lub na ostry dyżur okulistyczny, nie czekając na wyznaczony termin.

TEST

dla osób zainteresowanych laserową korekcją wzroku

Napisz do nas, aby otrzymać informacje lub zarejestrować się do specjalisty.

Kontakt

X