Skontaktuj się
Infolinia:
58-719-82-86
REJESTRACJA/KIEROWNICTWO
Kamila Kalicka, Kierownik Rejestracji + 48 601 863 060
MARKETING I KOMUNIKACJA
Michał Kruszyński, Marketing 793113273

Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy – Lasek, to zabieg zaliczany do korekcji wad wzroku metodą powierzchowną. Polega na usunięciu nabłonka rogówki grubości ok. 60-90 mikrometrów, za pomocą roztworu alkoholu. Następnie wiązka lasera excimerowego modeluje rogówkę.

Lasek przeznaczony jest dla osób z wadami rzędu – 8 dioptrii krótkowzroczności, +2,5 dioptrii nadwzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Poprawa widzenia następuje stopniowo, bezpośrednio po zabiegu należy nosić soczewkę kontaktową jako formę opatrunku. W związku z zastosowaniem alkoholu w procedurze Lasek, przez ok. 4 doby mogą występować nieprzyjemne doznania.

 

Każdy zabieg jest planowany indywidualnie

Każdy kandydat do laserowej korekcji wad wzroku przechodzi badanie kwalifikacyjne do zabiegu. Dzięki wynikom badania lekarz poznaje indywidualne cechy budowy oka i może określić procedurę postępowania (metoda zabiegu, parametry dla urządzeń – np.: lasera).

 • Badanie kwalifikacyjne trwa ok. 1,5 godziny i obejmuje:
 • określenie subiektywnej i obiektywnej (po zastosowaniu specjalnych kropli) wady wzroku,
 • ocenę ostrości wzroku bez oraz z korekcją,
 • dobranie optymalnej korekcji okularowej,
 • pomiar ciśnienia wewnatrzgałkowego,
 • zmierzenie grubości rogówki,
 • stworzenie mapy rogówki oraz tomograficznego, przestrzennego obrazu przedniego odcinka oka z rogówką, tęczówką i soczewką.

WAŻNE:

Jeśli nosisz soczewki musisz je wymienić na okulary – w przypadku soczewek miękkich na tydzień przed badaniem, a w przypadku soczewek twardych dwa tygodnie przed badaniem.

Pamiętaj że w trakcie badania do oczu wpuścimy krople, dlatego do kilku godzin po badaniu nie można prowadzić auta.

Czasem zdarza się, że w trakcie badania kwalifikacyjnego wykryta zostaje choroba oczu, która całkowicie lub czasowo dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu. Pacjent może nie zostać zakwalifikowany do zabiegu lub może się okazać, że przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku potrzebne będą dodatkowe badania lub zabiegi, które mają służyć zwiększeniu bezpieczeństwa i mogą obejmować poszerzoną diagnostykę (np. wyjaśnienie czy pacjent ma jaskrę albo łuszczycę) lub zabiegi (np. usunięcie gradówki czy skrzydlika albo laseroterapię obwodu siatkówki). Czasami warto nieco przesunąć datę zabiegu na rzecz maksymalnego bezpieczeństwa i efektów laserowej korekcji wzroku.

Przygotowanie do zabiegu wymaga niewielkich ograniczeń.

Najważniejsze jest zaprzestanie stosowania soczewek kontaktowych na co najmniej tydzień przed terminem zabiegu w przypadku szkieł miękkich lub na co najmniej trzy tygodnie przed zabiegiem jeśli stosowane są twarde szkła kontaktowe. Ponadto na dwie doby przed zabiegiem nie należy pić alkoholu, a w tym samym dniu napojów zawierających kofeinę. W dniu zabiegu prosimy o umycie głowy i twarzy, gdyż przez kolejną dobę nie będzie to możliwe. Nie należy stosować dezodorantów w spray’u, perfum ani żadnych kosmetyków do makijażu. Ubranie powinno być wygodne, nie obcisłe, tak by nie krępowało swobodnych ruchów pacjenta i nie uciskało żadnej partii ciała w czasie operacji.

W dniu korekcji zapraszamy pacjenta na konkretną godzinę, jednak nie jest to jednoznaczne z godziną rozpoczęcia operacji. W pierwszej kolejności uzupełniamy sprawy formalne, takie jak podpisanie zgody na zabieg laserowej korekty wzroku, płatności oraz odpowiedzi na ostatnie pytania ze strony pacjenta.

Właściwa procedura rozpoczyna się w chwili, kiedy pielęgniarka prosi pacjenta do pomieszczenia przedoperacyjnego. Nasz podopieczny pozostaje we własnym ubraniu, zakłada jedynie jednorazowy wierzchni fartuch, czepek osłaniający włosy i ochraniacze na obuwie.

Nie trzeba obawiać się bólu, ponieważ stosujemy silne znieczulenie w postaci kropel anestetycznych, stosowanych także przy „poważnych” operacjach we wnętrzu oka.

Przez cały czas trwania laserowej korekcji wzroku pielęgniarka i lekarz informują pacjenta z wyprzedzeniem o podejmowanych działaniach. Po uzyskaniu pełnego znieczulenia, twarz wokół oczu myta jest specjalnymi płynami dezynfekcyjnymi, a następnie pacjent zajmuje miejsce na łóżku operacyjnym połączonym z laserem. Głowa spoczywa na wygodnym, specjalnie wyprofilowanym podgłówku, który zmniejsza możliwość niekontrolowanych ruchów w trakcie pracy lekarza.

Twarz okrywana jest sterylnym materiałem odsłaniającym operowane oko. Na powieki tego oka zakładana jest specjalna sprężynka (tzw. rozwórka powiekowa), która uniemożliwia mruganie i zapewnia lekarzowi wygodny dostęp do operowanych miejsc. Następnie oko polewane jest specjalnymi płynami, które przepłukują je i zapobiegają wysychaniu. Dzięki temu możliwe jest patrzenie prosto w migające zielone światło podczas zabiegu. Wszystkie czynności dotyczące laserowej korekcji wzroku lekarz przeprowadza obserwując oko pacjenta przez specjalny mikroskop operacyjny.

Po dokładnym ustawieniu oka w stosunku do głowicy lasera rozpoczyna się właściwa część, czyli korekcja wady wzroku. Na tym etapie działa wiązka lasera excimerowego. Pacjent nie czuje bólu, ani nie widzi nieprzyjemnych błysków (światło wiązki jest niewidoczne dla oka), a słyszy jedynie szum i trzaski aparatu. Praca trwa, w zależności od wielkości wady, od kilku do kilkudziesięciu sekund (ok. 3,5 sekundy na korekcję 1 dioptrii).

W trakcie operacji lekarz prosi, by nie ruszać okiem, jednak pacjent nie musi się obawiać, że nagła zmiana pozycji gałki popsuje efekt zabiegu. Laser „śledzi” bowiem jej ruchy za pomocą specjalnych kamer (eyetrackerów) i dostosowuje położenie głowicy do oka, a w skrajnych wypadkach przerywa działanie i „czeka” aż oko powróci na właściwą pozycję.

Po zakończeniu laserowej korekcji wzroku lekarz układa płatek rogówki na miejscu (metoda LASIK) lub zakłada soczewkę kontaktową (metoda EBK), a następnie podaje krople poprawiające gojenie. Możliwe jest wtedy – jeśli takie były ustalenia przedoperacyjne – rozpoczęcie operacji drugiego oka.

Wskazania po zabiegu laserowej korekcji wzroku:

 • nie należy prowadzić samochodu do następnego dnia po zabiegu
 • nie należy trzeć oczu przez tydzień
 • należy powstrzymać się od używania kosmetyków do makijażu oczu przez 2 tygodnie
 • należy unikać przebywania w zakurzonych i zadymionych pomieszczeniach przez miesiąc po zabiegu
 • należy unikać wytężonego wysiłku (ciężka praca fizyczna) przez 3 tygodnie
 • nie należy uprawiać sportów kontaktowych i wysiłkowych przez 3 tygodnie
 • należy powstrzymać się od korzystania z basenów, sauny i akwenów wodnych przez 2 miesiące
 • nie należy wychodzić na słońce bez okularów przeciwsłonecznych przez miesiąc.

Naszym pacjentom zapewniamy:

 • bezpłatne kontrole u zatrudnionych u nas lekarzy do miesiąca po zabiegu;
 • gwarantujemy bezpłatną laserową dokorekcję wady*, jeśli bezpośrednio po zabiegu wystąpi wada resztkowa**.

*Laserowa dokorekcja wady resztkowej to wtórny zabieg, likwidujący wadę wzroku pozostałą po pierwszej procedurze operacyjnej. Może być wykonana gdy wada jest już stabilna, nie wcześniej niż po 6 miesiącach od zabiegu pierwotnego. Jeśli występuje bezpośrednio po zabiegu wykonanym w naszym ośrodku to jest dla naszych pacjentów bezpłatna.

**Wada resztkowa to nieplanowana wcześniej wada wzroku, która pozostaje po zabiegu. Przyczyną jej powstania może być zarówno niedokorekcja jak i przekorygowanie wady. Zwykle jest związana z trudną do przewidzenia, inną niż spodziewana, reakcją rogówki na działanie lasera. Może wystąpić w ok. 5% przypadków i nie zawsze wymaga kolejnego zabiegu (dokorekcji).

TEST

dla osób zainteresowanych laserową korekcją wzroku

Napisz do nas, aby otrzymać informacje lub zarejestrować się do specjalisty.

Kontakt

X