Cross-Linking to zabieg stosowany w leczeniu stożka rogówki zalecany u pacjentów z postępującym stożkiem w I – III stadium zaawansowania.
Wskazaniem do zabiegu mogą być również nabyte zaburzenie kształtu rogówki.
Stożek rogówki (keratoconus) – jest to choroba rogówki polegająca na postępującym ścieńczeniu istoty właściwej, czego efektem jest jej uwypuklenie w centralnej części. W wyniku tej deformacji rogówka nie jest w stanie spełniać swojej funkcji optycznej. Choroba objawia się najczęściej szybko pogarszającą się ostrością widzenia, występującym nieregularnym astygmatyzmem krótkowzrocznym oraz trudnością w doborze odpowiedniej korekcji okularowej.
Cross-Linking (X-LINKING, CXL) – zabieg stosowany w leczeniu stożka rogówki zalecany u pacjentów z postępującym stożkiem w I – III stadium zaawansowania. Wskazaniem do zabiegu mogą być również nabyte zaburzenia kształtu rogówki.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:
- zapalenie rogówki
- zbyt cienka rogówka
- ciąża oraz okres karmienia
- czynne infekcje i zapalenia.
Zabiegi Cross-Linking wykonuje się w znieczuleniu miejscowym kroplowym.
Przygotowanie do zabiegu trwa około 10 minut. W tym czasie oczyszczana jest okolica oczu oraz podawane są krople. Wszystko odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że na sali nie musi być obecny anestezjolog.
Część właściwa zabiegu polega na nasączaniu rogówki witaminą B6, a następnie (przez około 30 minut) poddaniu jej działaniu światła ultrafioletowego. W wyniku tego działania w tkance rogówki tworzą się nowe połączenia tzw. wiązania krzyżowe, dzięki którym rogówka staje się bardziej sztywna i odporna. Po zabiegu zakładana jest soczewka opatrunkowa, która zostaje zdjęta dopiero podczas badania kontrolnego.
W efekcie zabiegu stożek rogówki stabilizuje się, a w niektórych przypadkach z czasem może nawet ulec zmniejszeniu, co wpływa na poprawę ostrości wzroku. Ostateczny efekt jest widoczny po kilku miesiącach od zabiegu.
Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów Cross-Linking została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych prowadzonych na całym świecie.
Przez około 3 doby po zabiegu Cross- Linking mogą występować:
- światłowstręt
- pieczenie
- łzawienie
- dyskomfort z uczuciem ciała obcego pod powieką.
Zalecamy w tym czasie przyjmować doustne środki przeciwbólowe.
Soczewka, która zostaje nałożona po zabiegu, powinna zostać zdjęta podczas pierwszej wizyty kontrolnej po ok. 72 godzinach.
W okresie rekonwalescencji należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza m.in. przyjmować krople, które będą zapobiegać infekcjom oraz wspomogą leczenie. Poza tym należy:
- oszczędzać wzrok
- unikać basenów
- sauny
- solarium.
Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Przygotowanie do zabiegu trwa około 20 minut. W tym czasie oczyszczana jest okolica oczu oraz podawane są krople. Działanie promieni świetlnych to kolejne 30 minut. Po zabiegu zakładana jest soczewka opatrunkowa, którą można zdjąć dopiero po badaniu kontrolnym.